Guardian’ın İngiliz baskısı, YouTube’un içerik yayınlama kurallarını ihlal eden kanalları ve videoları kaldırmak için eşi görülmemiş adımlar attığını bildiriyor.

Platform, Ukrayna’daki olaylarla ilgili 70.000’den fazla videoyu ve 9.000 kanalı kaldırdı. YouTube’un Rus kaynaklarından gelen içeriği engellemesine rağmen, hizmet diğer platformların aksine Rusya’da hala engellenmiyor.

Şubat ayında YouTube, Vladimir Solovyov’un kanalını kaldırdı. Rusya Savunma ve Dışişleri Bakanlıklarına bağlı kanalların da son aylarda “kurtuluş misyonu” videoları yüklemesi geçici olarak yasaklandı.YouTube Ürün Direktörü Neil Mohan, yayınla yaptığı röportajda, çatışmayla ilgili haber içeriğinin yalnızca Ukrayna’da 40 milyondan fazla görüntülendiğini söyledi.

İlk ve muhtemelen en önemli sorumluluğumuz, bu etkinlik hakkında bilgi arayan kişilerin YouTube’da doğru, kaliteli ve güvenilir bilgilere ulaşmasını sağlamaktır. Platformumuzdaki tanınmış habercilerin kanallarının tüketimi önemli ölçüde arttı – elbette Ukrayna’da, ayrıca Ukrayna’yı çevreleyen ülkelerde, Polonya’da ve Rusya’nın kendisinde.


Neil Mohan

YouTube, kaldırılan içeriğin ve kanalların bir listesini sağlamadı, ancak Mohan, çoğunun duruma ilişkin Rus vizyonunu temsil ettiğini söyledi. YouTube’un Rusya’da yaklaşık 90 milyon kullanıcısı var, ancak Rusya’da artık platformda reklam yapılmasına izin verilmiyor.

Geçen hafta, Rusya Dijital Kalkınma Bakanı Maksut Shadayev, yetkililerin YouTube’u engellemeyeceklerini söyledi. Ayrıca, kullanıcıların bu tür engellemelerden muzdarip olmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.genel-22