2021 yılında inşa edilen Nizhny Novgorod dökümhanesi (NLZ) seri üretime başladı. Seri öncesi döküm partilerinin üretimi 2021’in sonundan beri gerçekleştirildi. GAZ Grubu’nun üretim yatırımları 4,7 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Şirket, güç üniteleri ve diğer otomobil bileşenleri için yapısal olarak karmaşık büyük boyutlu dökme demir dökümlerin yüksek teknolojili bir üretimini organize etti. Tesis halihazırda motor blokları ve silindir kapakları üretmektedir.


Ayrıca tesis, volanlar, karterler, havalandırmalı fren diskleri ve debriyaj diskleri, şanzıman gövdeleri ve transfer kutuları, fren sistemi bileşenleri için döküm üretimi yapmaktadır. NLZ’nin yetenekleri, demiryolu mühendisliği, petrol ve gaz sektörü ve diğer endüstrilerin ihtiyaçlarına yönelik ürünler üretmeyi de mümkün kılıyor.

Tesis, yılda 60.000 tonun üzerinde dökme demir üretebilir. NLZ ürünleri Yaroslavl Motor Fabrikası, Ulyanovsk Motor Fabrikası, Gorki Otomobil Fabrikası, Kanash Otomotiv Fabrikası ve diğer işletmelere tedarik edilmektedir.

Bu tesis, üretimi GAZ Grubu’nun Nizhny Novgorod sahasında planlanan hafif dizel motorun yerelleştirilmesinin temeli olacak.genel-22