Skolkovo Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (Skoltech) Rektörü, Rusya Bilimler Akademisi Akademisyeni Alexander Kuleshov, Rusya’ya yönelik yaptırımların Rus bilimine ağır bir darbe indirdiğini doğruladı.

Rusya Federasyonu’na modern bilimsel ekipmanın teslim edilmemesinin yanı sıra mevcut olanın hizmetinde yaşanan sorunları bir felaket olarak nitelendiriyor.

Alexander Kuleshov, şu anda bilimsel çalışma için gerekli olan büyük ekipmanı tedarik etme sorununu çözmenin imkansız olduğunu, çünkü “bu, piyasadan satın alınabilecek toplu bir ürün değil” diyor.

Bilgisayar kümelerinden transmisyon mikroskoplarına kadar ciddi ekipmanlara gelince, onunla ne yapacağımı bilmiyorum. Bu büyük bir sorundur. Ve bu sadece bizi ilgilendirmiyor. İşte Sberbank’ın sahip olduğu, dünyanın en güçlü 50 süper bilgisayarından biri olan Christofari kümesi. Muhteşem bina. Ama şimdi nasıl destekleyeceğim – anlamıyorum. En kötüsü, kendi bilimsel enstrümantasyonumuz yok, kendi bilgisayar teknolojimiz yok, mikroelektronikimiz yok.


Alexander KuleshovYabancı bilimsel yayınlarda da yayın yapmak zorlaştı: “Yayıncılık sorun. Bilimsel bir makale alan bir hakemin kişisel beğenileri ve beğenileri olabilir, makale kendisine anonim olarak ulaşsa bile Rusya karşıtı duygulardan etkilenebilir, çünkü metinden ve bağlantılardan Rusya’dan olduğunu tahmin edebilir.”

Geçtiğimiz on yıllar boyunca, “petrol ve gazımız var ve gerisini biz satın alacağız” paradigmasında yaşadık. Bu yaklaşım bize çok acımasız bir şaka yaptı. Her şeyi kökten değiştirmek gerekiyor ve görünüşe göre bunun gerçekleşmesi geldi.


Alexander Kuleshovgenel-22