Geri dönüşü olmayan bir son için kaderimiz var, makineler sadece tersine çevrilebilir amaçlarımız içindir.

5. AI İNSANIN DAHA İYİSİNİ VE YENİ ŞEYLER YAPMASINI YARDIMCI OLUR

Yapay zeka insanları iki yönde destekler:

ile) Zaten yapabileceğimiz şeyleri yapıyoruz, ama şimdi daha iyisini yapabiliriz. Makineler daha hızlı, daha ucuz, daha kolay, daha yüksek hassasiyetle; örnekler arasında, tarımın makineleşmesi sanayinin gelişmesini sağlamıştır; akabinde, sanayideki otomasyon, üçüncül sektörün gelişimini sağladı; ve son olarak bugün, yapay zeka sayesinde üçüncül sektörün otomasyonu yeni işler yaratıyor.

Toplanan verilere sahip yapay zeka sistemleri, diğerlerinin yanı sıra pazarı, fabrikaları ve nihai müşterileri daha iyi anlamamızı sağlıyor. Ticari departmanların stratejiler, ürün lansmanları, pazarlama planları, satın alma veya finansal politikalar geliştirmesine yardımcı olacak algoritmaları hayal etmek zor değil.

b) Daha önce yapılamayan yeni şeyler yapmak. Her şey hızla değiştiğinde, ne kadar çok deney yaparsanız, başarılı olma olasılığınız o kadar artar ve yalnızca hata yapabileceklerini hesaba katanların şansı artar.

Dijitalde hata yapmanın neredeyse sıfır marjinal maliyeti vardır. Anlamamız gereken şanslı bir durum. Örneğin fabrikalarda, uygun maliyetli teknolojiler sayesinde, bir zamanlar uzun ve pahalı olan verileri çıkarmak ve tahminler yapmak için makineleri, sistemleri ve süreçleri algılayıp birbirine bağlamak mümkündür.

Teknisyenler farkındalıkları ile toplanacak doğru verileri belirler; bu şekilde kendilerini, şirketi ve tüm toplumu birlikte geliştirerek tüm potansiyellerini en iyi şekilde ifade edebileceklerdir.

Biz insanlar için, bu nedenle, yargılamanın temel görevi, bir kişinin en iyi ne yapabileceğini, asil kısmı, ayrıntılandırmayı.

Aslında, makinelerin uygun olduklarını yapmalarına izin verirsek, insanlara giderek daha az “İnsan Gücü” ve giderek daha fazla “Testadopera” olma, yani en iyi kaynağımızın kullanımından yararlanma olanağını vermiş olacağız. : kafa.

El için kaldıraç neyse, kafa için yapay zeka odur: biz insanların yapmayı amaçladığımız şeyi hızlı ve daha iyi yapmamızı sağlar.

6.NE YAPABİLİRİZ, NEYE KARAR VERECEĞİZ, NASIL OLMAK İSTİYORUZ

Yapay zeka bir Pandora’nın kutusu değildir, kaçınılmaz bir kaderi yoktur: nasıl kullanılacağına ve insanları ve mahremiyetlerini nasıl koruyacağına karar vermek insanların ellerinde, kalplerinde ve kafalarındadır.

Alvin Toffler için 21. yüzyılın cahilleri okuma yazma bilmeyenler değil, öğrenemeyen, unutamayan ve yeniden öğrenemeyenler olacaktır. Hiçbirimiz öğrenmemeyi göze alamayız, çünkü “yeniden öğrenmek” artık bir lüks değil: Bu bir zorunluluk, çünkü makineler zorunlu olarak okuma yazma bilmiyor, insanlar artık olamaz.

Bizi ileriye taşıyan büyük değişimler, bir iş fikrinden ya da para kazanma arzusundan değil, bilgiyi her yerde onu yapmanın zevki ve arzusu için araştıran zihinlerden geldi. hala ifade edilmemiş insan potansiyeli.

Bu sürekli süreç insanlara zaman kazandıracak, daha iyi çalışma ve yaşam koşulları sağlayacaktır; yasa koyucunun da bunun yaygın bir refah ve esenliğe dönüşmesini sağlaması gerekecektir.

Sonuç olarak, liderlerin ve politika yapıcıların kendilerinin yapay zekanın etkileri hakkında iyi bir anlayışa sahip olmaları gerekir.

7. NASIL HAREKET EDERİZ, BİZ OLURUZ

Biz İtalyanlar, hümanist kültürü kurtarmak ve yaymak için, bir yandan yaygın bilgisayar becerileri açısından kaybettiğimiz zemini geri alırken, diğer yandan tarihimizden, güzelliği ortaya çıkarma yeteneğimizden kaynaklanan özelliklerimizden yararlanmalıyız. , empatiden, yargı fakültesi tarafından.

Yapay zeka çağında cevaplar kolay ve kullanışlıdır, ancak akıllı sorular az ve zordur. Bu nedenle multidisipliner becerilere sahip insanları bu konular üzerinde birlikte düşünmeye davet ediyoruz. Yani gelecek bizi bulduğunda hazır olacağız çünkü geleceğimizi nasıl hayal ediyorsak öyle hareket ediyoruz; nasıl hareket edersek, öyle oluruz.

Massimo Chiriatti, Lenovo İtalya’nın baş teknoloji sorumlusu, Nicola Intini yönetici ve girişimci, Corrado La Forgia Federmeccanica’nın başkan yardımcısıdır, Paola Liberace dijital becerilerde uzmangenel-18