Meta’nın sahibi olduğu WhatsApp, işletmelerin mesajlaşma uygulamasını benimsemesine ve müşterileriyle iletişim kurmak için kullanmasına olanak tanıyan yeni bir bulut tabanlı API sunuyor.

whatsapp-bulut-api.png

Resim: WhatsApp.

Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, Conversations konferansı sırasında, ticari deneyimi optimize etmek için “halkın olduğu yerde buluşmak” gerektiğini savunuyor. “Bir milyardan fazla kullanıcı, her hafta bir ticari hesap aracılığıyla e-posta hizmetlerimize giriş yapıyor” dedi.

“İstedikleri ürün ve hizmetleri bulma ve büyük bilet parçalarından günlük ürünlere kadar alışveriş yapma konusunda yardıma ihtiyaçları var. Ve bugün […] WhatsApp Cloud API ile WhatsApp’ı dünya çapında her büyüklükteki işletmeye açıyoruz. »

WhatsApp işletmelere giderek daha açık hale geliyor

Mark Zuckerberg’e göre bulut tabanlı platform, herhangi bir işletme veya geliştiricinin “deneyimlerini kişiselleştirmek ve müşterilere yanıt verme sürelerini hızlandırmak” için WhatsApp yazılımının üzerine kişiselleştirilmiş bir gösterge panosu oluşturmasına olanak tanıyacak.

Bu gösterge panosu ayrıca işletmelere WhatsApp hesapları, cari hesap limitleri, ürün haberleri ve dört ana hesap aracına – genel bakışlar, mesajlar, şablonlar, telefon numaraları ve ürün kataloğuna erişim hakkında bir genel bakış sağlayacaktır.

WhatsApp Bulut API’sinin kullanımı, işletme veya kullanıcı tarafından başlatılabilen ayda ilk 1.000 mesaj için ücretsizdir. Ardından işletmeler, günlük müşteri görüşmelerinin sayısına dayalı ücretlerle, ücretli katmanlar aracılığıyla ölçeği büyütmeyi ve daha geniş bir alana yayılmayı seçebilir. Maliyet, görüşmelerin şirketler tarafından mı yoksa kullanıcılar tarafından mı başlatıldığına ve pazara bağlı olarak 1 cent ile yaklaşık 20 cent arasında değişmektedir.

Şirket, özel bir iş sohbet uygulamasını denemeye başladığı 2017’den beri iş teklifini geliştiriyor. Android için WhatsApp Business’ın lansmanı yaklaşık altı ay sonra gerçekleşti.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15