Columbia Bölgesi, Cambridge Analytica Facebook veri kötüye kullanımı bölümündeki rolü nedeniyle Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’i hedef alan yeni bir dava duyurdu – Facebook kurucusunun olaya yol açan başarısızlıklara şahsen karıştığına dair kanıtları olduğunu iddia etti.

Bölge, Tüketici Koruma Prosedürleri Yasası’nın (CPPA) ihlal edildiğini iddia ediyor ve Facebook kullanıcılarının bilgilerini, teknoloji devinin kendi çalışanlarının bazılarının “kabaca kabataslak” olarak adlandırdığı bir veri analiz şirketi tarafından çıkarılmasından koruyamamaktan kişisel olarak sorumlu tutmaya çalışıyor. ”, 2015 yılında dahili bir e-postada – Facebook, Cambridge Analytica’nın hesabını skandalın küreselleşmesinden yıllar sonrasına kadar askıya almamasına rağmen.

Dava ayrıca, Facebook’un tüketicileri bilgilerinin ellerinde güvende olduğuna inanmaları için yanlış yönlendirdiğini iddia ediyor.

başına şikayet başvurusuBölge, Aralık 2018’de Meta olarak bilinen şirkete karşı yine Cambridge Analytica ile ilgili olarak açtığı başka bir davada keşif yoluyla Zuckerberg ile ilgili kanıtlar elde ettiğini söyledi.

Veri analizi şirketi, Donald Trump’ın 2016 başkanlık kampanyasını desteklemek için hedefli reklamlar yayınlamak için seçmen alışkanlıklarını tahmin etmeye çalışmak için kötü bir şekilde Facebook kullanıcılarının bilgilerini çıkarmaya çalıştı – bunu çoğu kullanıcının bilgisi veya rızası olmadan yaptı.

Hikaye 2018’de küresel bir skandala dönüştüğünde, Facebook’un hisse senedi fiyatını vurdu ve şirketin bir dizi gizlilik denetimi ve reformu yapacağını iddia etmesine yol açtı. Her ne kadar teknoloji devi herhangi bir takip detayında daha az gürültülü olsa da.

İngiltere’nin veri koruma gözlemcisi tarafından yapılan bir soruşturma, 2018’in ortalarında 500 bin sterlinlik bir para cezasına yol açtı ve bu daha sonra Facebook’un ödeme yaptığı ancak sorumluluk kabul etmediği bir anlaşmaya dönüştü.

Temmuz 2019’da, skandalın, Facebook’un kullanıcı verilerinin daha iyi gizliliğini korumayı taahhüt ettiği 2012 tarihli bir rıza kararnamesini ihlal edip etmediğini inceleyen FT,C ile de anlaşmaya vardı – teknoloji devi, bazı endüstriler için 5 milyar dolar ödedi. gözlemciler, kıdemli yöneticileri için bir ‘hapisten çıkış kartına’ benzediği konusunda uyardı.

O sırada, iki muhalif FTC komisyon üyesi, Facebook’un üst düzey yöneticilerine skandaldaki rolleriyle ilgili olarak genel dokunulmazlık sağladığı ve şirkete bilinen ve bilinmeyen ihlaller için geniş bir dokunulmazlık sağladığı için anlaşmaya saldırdı.

Bu nedenle, Facebook’un kurucusuna karşı bir şikayette bulunmaya çalışmak da dahil olmak üzere, skandal üzerine kamu yararına dava açmak esasen Devletlerin AG’lerine bırakıldı.

“Soruşturmamız, Zuckerberg’in Cambridge Analytica olayına yol açan başarısızlıklara kişisel olarak dahil olduğuna dair kapsamlı kanıtlar gösteriyor.” tweetlendi Başsavcı Karl Racine bugün yeni davayı açıklıyor.

“Bu dava sadece garantili değil, aynı zamanda gerekli. Tüketicileri yanıltmak, verilerini ifşa etmek ve yasaları ihlal etmek, yalnızca bu güveni ihlal eden şirketler için değil, şirket yöneticileri için de sonuçlar doğurur” dedi.

En son Cambridge Analytica şikayetinin mahkemede ilerleme sağlayıp sağlayamayacağı henüz belli değil.

Columbia Bölgesi, Zuckerberg’in geçen yıl daha önceki davasına adlandırılmış bir sanık olarak eklenmesini istedi, ancak Mart ayında bir Yüksek Mahkeme yargıcı talebi reddetti – bu muhtemelen neden şimdi yeni bir şikayette bulunduğunu açıklıyor.

Daha önceki dava, yargı yetkisi ile ilgili argümanlar ve keşif konusundaki anlaşmazlıklar üzerine sürüklendi.

AG Racine’in davaya ilişkin son duyurusu hakkında yorum yapması için Meta ile iletişime geçildi, ancak sözcü Andy Stone hemen yorum yapmayı reddetti.genel-24