Daha önce, kiraladığı yönlendirici veya modemleri sözleşme sonunda Vodafone’a iade etmeyen herkes, yeni fiyat tutarında ağır bir faturaya hazırlanmak zorundaydı. İki mahkeme, aşırı tazminat talepleri nedeniyle şebeke operatörü aleyhine karar verdi.

Yine Kuzey Ren-Vestfalya tüketici merkezi gibi iletişim kurar, iki mahkeme Vodafone ve yan kuruluşu Kabel Deutschland’ın sözleşme maddelerini bozdu. Bunlarda şirket, kiralanan yönlendiricilerin sözleşmenin bitiminden sonra müşteriler tarafından zamanında iade edilmemesi durumunda 250 avroya kadar zarar öngördü.

NextPit’te en iyi Vodafone tarifeleri için buraya tıklayın

Hem Düsseldorf Bölge Mahkemesi hem de Münih I Bölge Mahkemesi, Vodafone tarafından belirlenen sabit oranın çok yüksek olduğuna karar verdi. Nisan 2021’deki ilk kararlardan sonra, artık bir karar kesindir.

Kullanılmış bir cihazın fiyatı bir rehber görevi görmelidir

Tüketiciye göre, “Kararlar, Vodafone’un eski müşterilerinden aşırı miktarda para talep ettiği görüşünü doğruluyor. Mahkemeler, kullanılmış bir cihazın fiyatının hasar için kılavuz değer değil, kullanılmış bir cihazın fiyatı olduğuna karar verdi” dedi. Kuzey Ren-Vestfalya danışma merkezi. Yasal başarılara dayanarak, müşteriler artık orijinal fiyat için tazminat ödemekle yükümlü değildir.

Tüketici merkezine göre, zaten bu nedenle şebeke operatörüyle tartışan eski Vodafone müşterileri iki mahkeme kararına işaret edebilir. Düsseldorf Bölge Mahkemesinin kararı zaten kesindir. Vodafone Kabel Deutschland, Münih’in kararına itiraz etti. Şirket hala yeni bir fiyat ödemesi hedefliyorsa, etkilenen müşteriler “ödemeyi temyiz sürecinin sonucuna bağlı hale getirmeyi” teklif edebilir. Ayrıca tüketici danışma merkezi NRW bu konuda destek sunmaktadır.genel-27