Aeroclub verilerine referansla RBC’ye göre, Rusya’da ülkeyi terk ederken gidiş-dönüş uçak bileti almayan yöneticilerin sayısı keskin bir şekilde arttı.

Bu yılın Mart ayında tek yön biletlerin payı Mart ayında %70’e, Nisan ayında ise %45’e ulaştı. Karşılaştırma için: 2019’da bu tür biletler siparişlerin yaklaşık üçte birini oluşturuyordu. Aeroclub, ilk çeyrekte ve Nisan 2019, 2021 ve 2022’de 1 milyondan fazla uçak bileti ve otel rezervasyonunu analiz etti.Aeroclub’un genel müdürü Yulia Lipatova’ya göre tek yön biletlerle ilgili bu durum, dolaylı olarak Rus şirketlerinin çalışanlarının başka ülkelere taşındığını doğruluyor. Bu yılın Mart-Nisan aylarında en çok Kazakistan, Türkiye, Özbekistan, İsrail, Ermenistan, Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne tek yön bilet alındı. Yulia Lipatova, çoğunlukla Rus yöneticilerin “hava iletişiminin açık olduğu vizesiz ülkeleri” seçtiğini de sözlerine ekledi.

Nisan ayında İsrail’de konaklama talebi %73 ile 2019 rakamlarını aştı. Rezervasyonların çoğu, BT ve telekom segmentinin temsilcilerinin yanı sıra finansal ve danışmanlık hizmetleri sunan şirketlerden geldi.

FSB’ye göre, 2022’nin ilk çeyreğinde 3,88 milyon Rus Rusya’yı terk etti. Bu, 2021’in dördüncü çeyreğinden %36 daha az, ancak 2021’in ilk çeyreğinden %46 daha fazla.

Bloomberg’e göre, Aeroflot üç ay içinde uçaklarını parçalar için sökmeye başlayacak.genel-22