Cannes’daki Palais’ten birkaç adım ötedeki bir restoran olan Brasserie Le Casanova, Çarşamba gecesi Croisette’in üzerinde gök gürültülü bir kükreme duyulduğunda akşam yemeklerine yerleşen uluslararası bir kalabalıkla doluydu. Yer sallanmaya başladı ve gökyüzü turuncu dumanla doldu. Birçok yemek yiyen kişi nefesini tuttu ve Ukrayna’dan gelen endüstri ziyaretçileri de dahil olmak üzere bazıları masalarının altına eğildi. Kalabalığın içinde birkaç kişi bombalandıklarını veya bir terör saldırısına maruz kaldıklarını düşündü.

Ama aslında kükreme, yakınlarda uçan Fransız savaş uçaklarından geliyordu. Top Gun: Maverick prömiyeri, Tom Cruise filmini, o gece tiyatroya bileti olsun ya da olmasın, işitebilecek mesafedeki herkese tanıtmak.

bu başına buyruk Üst geçit anı, ya keyifli bir şovmenlik gösterisi ve bu kasvetli, eve bağlı salgın yıllardan kaçış için hoş bir andı ya da yaklaşık 1.200 mil uzaktaki Ukrayna’nın Rus işgalinin kurbanlarına karşı duyarsız, korkutucu bir gösteriydi.

Cannes’ın çoğu, önlükler, yatlar ve en iyi zamanlarda bile dekadan ve dokunulmazlık hissi uyandıran uçuşan gül ile bu kutuplaştırıcı bir şekilde ortaya çıktı – Fransızların dışındaki dünyayla her zamankinden daha sarsıcı bir tezat oluşturuyor. Riviera.

Bu yıl Cannes’daki sahil toplantılarında içip gülüyorsanız, Vladimir Putin ve COVID’de kuşa mı dönüyorsunuz yoksa sadece Sally Bowles’da mısınız? KabareKit Kat Kulübü’nün dışındaki botların sesi yükselirken bile partiyi sürdürmekte ısrar etmek?

Ara sıra gerçek dünya, bir protestocunun olayı bozduğu zamanki gibi, dramatik bir şekilde Cannes balonunun içine girer. Üç Bin Yıllık Özlem galası Cuma gecesi, Ukrayna bayrağının renklerini ve göğsüne boyanmış “Bize Tecavüz Etmeyi Durdurun” sözlerini ortaya çıkarmak için neredeyse çırılçıplak soyundu. Cannes’ın iki hikayesini anlatan pek çok anlardan birinde, güvenlik görevlileri protestocuyu kırmızı halıdan uzaklaştırırken, sahildeki ışıltılı Hotel du Cap-Eden-Roc’ta Alicia Vikander ve Cannes jüri üyesi Noomi Rapace gibi yıldızlar vardı. Louis Vuitton’un ev sahipliği yaptığı zarif bir partide yemek yemek ve Vanity Fair.

Festival, savaşı bazı doğrudan yollarla kabul etti; en çarpıcı şekilde, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin açılış törenleri sırasında Kiev’den canlı bir görüntülü görüşme aracılığıyla ortaya çıkıp film yapımcıları ve basın odasına “Sinemanın sessiz kalmaması gerekiyor” demesiydi. O gece fahri Palme d’Or almaya hazır olan Forest Whitaker, siyah kravatla ne kadar çekici görünse de şoke olmuş bir dinleyici kitlesine konuştuğunu anlamış gibiydi. Whitaker, pandemi, Ukrayna’daki savaş ve son iki yıldaki sosyal adalet protestolarına atıfta bulunarak, “Yıllarca başımıza gelenlerin travmasını işleyeceğiz” dedi.

Rus muhalif yönetmen Kirill Serebrennikov, yarışma filmi için basın toplantısını kullandı, Çaykovski’nin KarısıSanat evi filmlerini finanse eden Rus oligark Roman Abramoviç’e yönelik yaptırımların kaldırılması çağrısında bulunmak için bir fırsat olarak. Serebrennikov, Abramovich’in finanse ettiği filmler hakkında “Bunlar propaganda filmleri değil” dedi. “Aksine. Rus kültürünü boykot etmek bana dayanılmaz geliyor çünkü Rus kültürü her zaman insani değerleri destekledi.”

Perşembe günü, festivalin prömiyeri Mariupolis 2yönetmen Mantas Kvedaravicius’un Nisan ayı başlarında Ukrayna’da, Rusya ile savaş tehdidi arttıkça Mariupol’deki vatandaşların yaşamlarıyla ilgili 2016 tarihli belgesinin takibi üzerinde çalışırken öldürülen bir belgesel.

Cumartesi, oradaki endüstri için yeniden yapılanma fırsatlarını tartışmak üzere bir konferansla Marché’de Ukrayna Günü idi. Filmi çekmeye hazırlanan Phiphen Pictures’dan yapımcı Molly Conners, “Ukrayna’ya çok sayıda film getirmek istiyorum” diyor. KarskiDünya Savaşı sırasında, hem pandemi hem de savaş müdahale etmeden önce Kiev’de bir Polonyalı direniş savaşçısının biyografisi. “Oradaki film yapımcılarını seviyorum – çalışmak için harika bir yer.”

Festivalde Ukraynalı meslektaşlarıyla iş yapmak isteyenler için savaşın etkilerine yön vermek hassas bir denge gerektiriyor. Conners toplantılarda şöyle diyor: “’Sizinle sinema ve müzik hakkında konuşmak isterdim ama önce yaşayıp bu savaşı atlatmalıyız’ diyorlar. Ve sonra yeniden inşa ediyoruz’.sinema-2