Hindistan’daki Uber, yolculuğu kabul edip etmeyeceklerine karar vermelerine izin vermek için sürücülere gezi noktaları göstermeye başladı. Yeni hareket, yolculuk varış yerlerini öğrendikten sonra sürücülerin iptal konusundaki endişelerini gidermeyi amaçlıyor. Taksi toplayıcı, sürücülerin, sürücü yakın bir yerde olmadığında bile yolculuk isteklerini kabul etmelerini sağlamak için uzun mesafeli kamyonetler için kazançlar da getirdi. Ek olarak Uber, sürücülere pazartesiden perşembeye günlük olarak ödeme yapmaya başlama sözü verdi. Ancak sürücü dernekleri yeni duyurulardan henüz memnun değil.

Uber, yolculuk varış yerini öğrendikten sonra sürücülerin yaptığı iptallerle ilgili endişeleri gidermek için ilan edildi bilinçli bir seçim yapmalarına izin vermek için sürücülere gezi noktaları göstermeye başladı. Bu özellik halihazırda 20 şehirde yayında ve gelecekte kalan tüm şehirlere genişletilecek. Ancak, bir yakalama var. Tüm sürücüler için canlı değil.

Uber, ön varış noktası özelliğinin “önceden tanımlanmış bir seyahat kabul eşiğini karşılayan” sürücüler için mevcut olduğunu söyledi.

Telangana Konser ve Platform İşçileri Sendikası’nın (TGPWU) Kurucu Devlet Başkanı (Telangana) ve Hindistan Uygulama Tabanlı Taşıma İşçileri Federasyonu’nun (IFAT) Ulusal Genel Sekreteri Shaik Salauddin, özelliğin yalnızca bir sürücü beş seyahati tamamladığında başladığını söyledi.

Bir basın açıklamasında Uber’in güncellemelerine yanıt verirken, “Yaklaşan yolculukla ilgili bilgilere erişmek için yolculukların tamamlanması şartı kaldırılmalıdır” dedi.

Sendika lideri, sürücülerin gelen sürüşü kabul etmemesi durumunda reytinglerinin olumsuz etkileneceğini de belirtti.

Salauddin, “Sürücülerin, mevcut sürüş sona ermeden önce bile kabul etmeleri için arka arkaya sürüşlerin zorlanması, sürücüler için bir kabus durumu yaratıyor.” Dedi.

Uber, duyurusunda, sürücülerden ve sürücülerden gelen geri bildirimleri izlemeye devam edeceğini ve önümüzdeki haftalarda eşiği yineleyeceğini belirtti.

Uber, önceden verilen varış noktası bilgilerine ek olarak, sürücüleri almak için uzun bir mesafe kat etmeleri durumunda sürücülere ek kazanç sağladığını söyledi.

Şirket, “Sürücüler, ücret makbuzunda ayrı olarak görüntülenen uzun süreli alımların kazançlarını görebilecekler” dedi.

Bu özellik temel olarak, belirli bir alanda talep yüksek ve kabin mevcudiyeti düşük olduğunda bile sürücülerin kabin almasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Salauddin, kamuya duyuru yapılmasına rağmen, sürücülere “kuru koşular” için – ya biniciyi almak için ya da biniciyi tamamladıktan sonra şehir dışında kalmışlarsa – henüz ödenmediğini söyledi. Seyahat edilen uzun mesafelerin ödemelerinin henüz şirket tarafından tazmin edilmediğini de sözlerine ekledi.

Uber, uzun mesafeli ödeme talebine ek olarak, seyahatlerinin başlangıcından önce sürücülere nakit veya çevrimiçi ödeme şeklini göstermeye başladığını söyledi. Bu, yine, nakit yolculuk değilse, sürücüler bazen yolculukları iptal ettiğinden, sürücülerin daha az sayıda iptal almasına yardımcı olur.

Uber ve Ola dahil olmak üzere toplayıcıların ödemelerini kredilendirmek için zaman ayırması nedeniyle, yalnızca nakit seyahatler çoğu sürücü için avantajlıdır. Uber, ödeme şeklini göstermenin yanı sıra sürücüler için bir günlük ödeme süreci getirerek bu sorunu çözmeyi talep ediyor.

Şirket, “Bu, Pazartesi’den Perşembe’ye kadar olan yolculuk kazançlarının ertesi gün sürücülere, Cuma’dan Pazar’a kadar olan kazançların ise Pazartesi günü hesaba aktarılmasını sağlayacak” dedi.

Uber ayrıca, iptaller ve AC yolculuklarının sağlanması da dahil olmak üzere hizmet kalitesi temelleriyle ilgili sürücülerden gelen şikayetlerin cezalara ve hatta sürücüler için kısıtlı uygulama erişimine yol açabileceğini belirtti. Bununla birlikte şirket, sürücüleri ve sürücüleri dinlemeye ve “Uber büyülü deneyimini yeniden” sunmaya kararlı olduğunu da söyledi.

Uber’in duyurusuna karşı çıkan Salauddin, şirketin yolculuklarına büyülü bir deneyim getirdiğini iddia ederken, en azından bunu sürücüleri için de yapması gerektiğini söyledi.

“Sürücülerin talepleri, bulundukları ildeki akaryakıt oranları ile orantılı ücret tarifeleri, zorunlu düzenlemeler dışında yolculuk bilgilerine erişim, kuru koşular için tazminat ve arka arkaya yolculuklarda üzerlerine sürekli olarak geri binme ücretlerinin ödenmesidir. “dedi.

Uber, yakın zamanda, yakıt fiyatlarındaki artışların sürücüler üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olduğunu iddia ederek, Delhi-NCR dahil olmak üzere belirli şehirlerde seyahat ücretlerini yüzde 12 artırdı. Ancak, sürücüler henüz harekete ikna olmuş değil.

Salauddin, artışın yüzde olarak değil, rupi değerindeki akaryakıt fiyatlarındaki artışa eşit olması gerektiğini söyledi.

Mart ayında Uber tanıtıldı Sürücülerden platformunda geri bildirim almaya başlamak için bir Sürücü Danışma Konseyi (DAC). Ancak bu konsey, TGPWU ve IFAT dahil olmak üzere mevcut sürücü dernekleri tarafından “iyi uygulanmış bir manevra” olarak adlandırılıyor.

Salauddin, DAC ile istişare halinde alınan kararların “sahtekarlık” olduğunu iddia etti.

“Üç yıllık kamu geçmişine sahip, muazzam işler yapan güçlü bir sürücü organizasyonu zaten varken, bir şirket kötü niyetli olmadıkça neden alternatif bir kurum kursun?” diye sorguladı.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8