GTA geliştiricisi Rockstar Games’in ana şirketi Take-Two, video oyunları tarihinin en büyük satın almalarından birini gerçekleştirdi. Take-Two’nun daha önce duyurduğu FarmVille şirketi Zynga’nın 12,7 milyar dolarlık satın alımı tamamlandı.

Daha önce açıklandığı gibi, Zynga hissedarları, sahip oldukları her hisse için 3,50$ nakit ve sahip oldukları her Zynga hissesi için 0,0406 Take-Two hissesi alıyorlar.

Take-Two CEO’su Strauss Zelnick yaptığı açıklamada, bu anlaşmanın şirketin mobil oyunlardan daha da fazla para kazanmasına yardımcı olmak için “önemli” bir oyun olduğunu söyledi. Zelnick, mobil oyunun oyun dünyasının en hızlı büyüyen parçası olduğunu ve Zynga’yı satın almanın şirkete FarmVille’e ve diğer birçok popüler ve kazançlı franchise’a erişmesini sağladığını söyledi. EA dahil diğer birçok yayıncı, mobil oyun konsol ve PC’den daha büyük ve daha popüler olduğu için mobil pazara milyarlarca dolar harcıyor.

Zynga patronu Frank Gibeau, “Daha geniş pazarlara ulaşacak ve Zynga tarihinin bu sonraki bölümünde sürekli büyümeye yol açacak benzersiz bir oyun portföyü oluşturmaya devam etmek için sabırsızlanıyoruz.”

Take-Two’nun Zynga için satın alma teklifinde, Zynga’nın farklı bir şirketten daha iyi bir anlaşma arayabileceği 45 günlük bir “alışverişe git” hükmü vardı. Zynga’nın bu süre zarfında diğer potansiyel talipleriyle ciddi veya önemli hamleler yapıp yapmadığı bilinmiyor.

Take-Two’nun Zynga’yı bu yılın başlarında 12,7 milyar dolara satın alma anlaşması, Microsoft’un -sadece birkaç gün sonra- Activision Blizzard’ı 75 milyar dolara satın almayı teklif etmesine kadar, büyük bir farkla video oyunları tarihindeki en pahalı anlaşmaydı. .

Take-Two’dan Rockstar Games, büyüyen mobil oyun portföyüne ek olarak şu anda bir sonraki Grand Theft Auto oyununu geliştiriyor, ancak yakın zamanda piyasaya sürülmesi beklenmiyor.

Oyun Tarihindeki En Büyük Satın Almalar

  • Microsoft – Activision Blizzard (önerilen) — 75 milyar dolar
  • Take-Two – Zynga – 12,7 milyar dolar
  • Tencent – Supercell – 10.2 milyar dolar
  • Tencent — 8,6 milyar dolar
  • Microsoft – Bethesda – 8.1 milyar dolar

GameSpot, perakende tekliflerinden komisyon alabilir.oyun-1