Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication’ın kısaltması olan banka mesajlaşma hizmeti SWIFT, sınır ötesi ödemeleri gerçekleştirmek için birkaç CBDC ağını birbirine bağlayarak Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinin (CBDC) birlikte çalışabilirliğini test edecek. Şu anda dünya çapındaki finansal kurumları finansal ödemeleri iletmek ve yürütmek için birbirine bağlamanın yanı sıra, Belçika merkezli üyeye ait kooperatif, deneylerini gerçekleştirmeye yardımcı olması için dijital hizmet sağlayıcısı Capgemini’ye başvurdu. SWIFT’in hemen deneyebileceği çok fazla CBDC olmamasına rağmen, şimdiye kadar dokuz ülke CBDC’leri Çin’in Dijital Yuan’ı (e-CNY) ile dijital para birimiyle en yaygın olarak denenenlerden biri olarak kullanıma soktu.

Bir resmi blog yazısı 19 Mayıs’ta yayınlanan bir makalede, CBDC’lerin sınır ötesi ödeme çözümleri için kullanılmasının, dijital para biriminin orijinal fikri için kör bir nokta olabileceğini öne sürüyor, çünkü bu dijital para biriminin geliştirilmesi, yerel politikalara uygun olarak sorunları çözmeye odaklanmıştı. Bununla birlikte, SWIFT’in Baş İnovasyon Sorumlusu Thomas Zschach, yeni farklı CBDC ağlarının sınırlar arasında “sürtünmesiz” transferler sağlamak için birlikte çalışması gerektiğini ve SWIFT’in kritik bir rol oynayacağını ifade etti.

“Capgemini ve SWIFT, diğer geleneksel para birimi ağlarıyla birlikte çeşitli CBDC ağlarını birbirine bağlamak için bir kavram kanıtı geliştirmek için birlikte çalışıyor. Küresel olarak, çoğu merkez bankası ‘farklı teknolojiler, standartlar ve protokoller kullanan bir dizi banka ile CBDC’ler yaratıyor. dijital para birimleri için,” dedi Zschach.

Şirketin açıklamasında belirtildiği gibi şirket, yurtiçi CBDC işlemlerini durduracak, çevirecek ve ileriye dönük iletim için SWIFT’e gönderecek bir ağ geçidi geliştirecek. Mevcut SWIFT protokollerine, kimlik doğrulama modellerine ve altyapıya dayanacaktır. 11000’den fazla finansal kuruluş, 200 ülkede SWIFT aracılığıyla bağlantılıdır.

Yeni ittifak, SWIFT’in geçen yıl Accenture ile başlattığı çabaların devamı niteliğinde. Bu işbirliğinin bir sonucu olarak, bir CBDC ağı ve RTGS sistemi, sınır ötesi bir işlem gerçekleştirebildi.

Deneyler, SWIFT’in başarılı olmaları durumunda farklı ağları birbirine bağlayacak kapasiteye ve teknik bileşenlere sahip olduğunu gösterecektir.

SWIFT’in inovasyon başkanı Nick Kerigan, “Bu, CBDC’lerin büyük bir endüstri sorununu ele almasına yardımcı olacak. Ayrıca merkez bankalarına sınır ötesi ödeme yapabilen kendi CBDC ağlarını yapma konusunda yardımcı olabiliriz” dedi.
genel-8