Yabancı Şeyler 4 80’lerin popüler kültür kanonundan ilham alması ve kendi bölümlerini dönemin tür sinemasına incelenmiş saygılar gibi hissettirmesi bakımından kendisinden önceki sezonlara benziyor. Yine de bu dördüncü taksitte, yabancı şeyler Onlarca yıl önce sinemaları dolduran yaratık özelliklerine ve çağın gelişi klasiklerine stilize bir övgüden daha fazlası olarak kendisine dair yeni keşfedilen bir anlayışı benimsiyor. Yabancı Şeyler 4 önceki sezonlardan daha büyük, daha kanlı ve çok daha yoğun, ama aynı zamanda yayılan destanın doğal bir evrimi gibi geliyor. Duffer Kardeşler en başından beri anlatıyor.

Zaman her zaman biraz zor bir şey olmuştur yabancı şeyler‘ kurgusal Hawkins kasabası, Indiana, kabus gibi paralel boyutlara giden sümüksü portalların ara sıra açıldığı biliniyor, ancak yeni bir önem kazanıyor. Yabancı Şeyler 4 genç kahramanlarına yetişir. 3. sezon finalindeki olaylardan yaklaşık altı ay sonra, yabancı şeylerMike (Finn Wolfhard), Will (Noah Schnapp), Lucas (Caleb McLaughlin), Max (Sadie Sink), Dustin (Gaten Matarazzo) ve Eleven (Millie Bobby Brown) hakkında en yeni bölümler açılıyor. Upside Down’dan bir varlıkla son savaşlarından sonra biraz normallik duygusu.

Finn Wolfhard Mike Wheeler rolünde, Caleb McLaughlin Lucas Sinclair rolünde ve Gaten Matarazzo Dustin Henderson rolünde.
Resim: Netflix

Eleven, Will, Will’in ağabeyi Jonathan (Charlie Heaton) ve çocukların annesi Joyce Byers (Winona Ryder) için “normal”, Kaliforniya’da görünüşte ortalama bir aile olarak yeni bir hayata yerleşmek anlamına gelir ve burada “Jane”e inanırlar. isim — yeni bir başlangıç ​​yapabilir. Eleven’ın fritz üzerindeki güçleri ve üvey babası Jim Hopper (David Harbour) hala kayıpken, sıradan bir genç olarak nasıl var olunacağını öğrenmek onun için hem zorlu hem de heyecan verici. Ancak Eleven’ın gerçek heyecanı ve Hawkins’ten ayrılmalarının ardından uykuda olan Upside Down, Byers’ın Batı’ya olan yolculuğunu hepsi için doğru bir şey gibi hissettiriyor.

Yabancı Şeyler 4 Hawkins’te çetenin geri kalanını bulur ve kasabanın çocukları yaklaşan bahar tatili için hazırlanırken çoğunlukla başarılı olur. Lucas’ın Hawkins Lisesi’nin basketbol takımına daha fazla zaman ayırması ve Max’in hala ağabeyinin ölümüyle başa çıkmasıyla Mike ve Dustin, Hellfire Club’da yeni arkadaşlar bulurlar. Zindanlar ve Ejderhalar-giden kıdemli Eddie Munson (Joseph Quinn) tarafından yönetilen serserileri oynuyor.

Çocukları daha küçük birimlere ayırarak ve basketbol takımı kaptanı Jason Carver (Mason Dye) ve pizza dağıtan taş ustası Argyle (Eduardo Franco) gibi diğer yeni karakterleri arklarına katarak, Yabancı Şeyler 4 değişimi bu sezon belirleyici temalarından biri olarak belirledi. yabancı şeylerÇekirdek çocukluk arkadaşları grubu tam olarak ayrılmıyor ya da ayrılmıyorlar, ancak çocuklar büyüdükçe yapma eğiliminde olduklarından büyüyorlar ve ayrılıyorlar.

Bu gerçekliğe yaslanmak, bu yolun bir parçasıdır. Yabancı Şeyler 4 esasen tüm genç oyuncularının karakterlerini gözle görülür şekilde geride bıraktığı gerçeğinin etrafından dolaşmaya çalışıyor. Dikkat dağıtma, özellikle yabancı şeyler‘ merkezi gizem, kahramanlarını doğaüstü karşısında bir kez daha birbirine yaklaştırıyor. Ancak çocuklar, liselerinin sosyal dinamiklerini kavramak gibi normal ortamlarda daha temelli günlük zorluklarla uğraşırken, onları popüler olmayan lise birinci sınıf öğrencileri olarak satın almak bazen zor oluyor.

Argyle rolünde Eduardo Franco, Jonathan rolünde Charlie Heaton, Eleven rolünde Millie Bobby Brown, Will Byers rolünde Noah Schnapp ve Mike Wheeler rolünde Finn Wolfhard.
Resim: Netflix

İnanması çok daha kolay ve kazılması daha ilginç olan şey, psikolojik bagajdır. Yabancı Şeyler 4 kahramanlarının her birinde vurgular. Rağmen yabancı şeyler Her zaman ve fazlasıyla Eleven ve Upside Down ile olan bağlantısı etrafında dönmeye devam ediyor, bu sezon Hawkins’in lanetli bir yer olduğu ve sırlarını bilen insanları esrarengiz bir şekilde değiştirdiği fikriyle oynuyor. Çoğu insan ergenliğe girmekle ve okul ödevlerinin zirvesinde kalmakla meşgul olsa da, Hawkins Ulusal Laboratuvarı’nın dünyaya ne tür dehşetler saldığını bilmenin ağırlığıyla da uğraşıyorlar.

Bu sezon bir başkasını tanıtsa da Zindanlar ve Ejderhalar-başka bir dünyadan ilham alan yaratık – bu sefer bir Elm Sokağında Kabus-gibi gulyabani — canavar nasıl önemli bir rol oynar Yabancı Şeyler 4 etrafa dağılmaya ve dizinin daha büyük gizemlerinden bazılarına cevap vermeye başlar. Nancy (Natalia Dyer), Steve (Joe Keery) ve Robin (Maya Hawke) gibi karakterler için, Yabancı Şeyler 4 yetişkinlerin yaşamlarında yeterince donanımlı olmadığı bir zamanda kendilerini tanımaları ve sorumluluk almaları hakkında bir hikaye. Etkileyici olan ne kadar etkili yabancı şeyler dizinin çok da uzak olmayan finaline doğru ilerlerken ivme kazanıyormuş gibi hissettiren bir hikaye anlatmak için konularını organik olarak bir araya getiriyor.

Gibi Yabancı Şeyler 4 çağrıştırır incilere tutunan 80’lerin ebeveynlerini saran gerçek dünyadaki şeytani panik İnsanların neden zindanlarda sahte ejderhalarla savaşmak istediklerini anlamayan, Duffer Brothers’ın şovu her zaman planladığı yönün bu olduğunu anlıyorsunuz. Her ikisinde de bir düşüncelilik var Yabancı Şeyler 4‘nin merkezi canavarı ve Eleven ve arkadaşlarına attığı engellere. Bu, bu sezonun çoğunlukla canlı bir enerjiyle çatırdamasını sağlıyor. Ama bu enerji ne zaman sendelerse yabancı şeyler sezon ilerledikçe artan sıklıkta ortaya çıkan birçok tuhaf sergi dökümünden biri için yavaşlıyor. Her zaman neredeyse retorik soruların nefes nefese değiş tokuşlarında sunulan bu olay örgüsü ayrıntısı önbellekleri, kısmen bu sezonun bazı bölümlerinin (gereksiz yere) uzun sürmesinin nedenidir.

Karen Wheeler rolünde Cara Buono, Memur Powell rolünde Rob Morgan, Memur Callahan rolünde John Paul Reynolds ve Erica Sinclair rolünde Priah Ferguson.
Resim: Netflix

Tek sebep Yabancı Şeyler 4 bazen kendini aşırı açıklama ihtiyacı hissediyor olabilir çünkü bu sezonda yeterince parça yerleştirildikten sonra tatmin edici bir yapboz gibi birbirine uyması gereken çok şey var. Altı yıl içinde bu hikayenin ne kadar ilerlediği düşünülürse, bu dürtü haklı olabilir. yabancı şeyler ilk kez yayınlanmaya başladı, ancak yalnızca şovun bükülmelerinin çoğunun, onları düşünmek için geri adım attığınızda ne kadar basit olduğunun altını çizmeye hizmet ediyor.

gibi olası değil Yabancı Şeyler 4 sizi şaşırtmak için, bu sezonun kurbanlarını göndermenin alışılmadık derecede ürkütücü ve grafik yolu ile sizi rahatsız etme şansı çok daha yüksek. Gore miktarının arkasında bir mantık ve önem var Yabancı Şeyler 4 sergileniyor ve bu şeylerin ortaya çıkma şekli gerçekten Eleven ve arkadaşlarının ne düzeyde bir tehditle karşı karşıya olduğunu vurgulamaya çalışıyor.

bölümleri hakkında merak edilenler Yabancı Şeyler 4 Basına sunulanlar, şovun zaten serinin yakın oyunsonu bölgesindeymiş gibi hissettirdiğidir. 4. sezon, aklınıza gelebilecek her yakıcı soruyu yanıtlamıyor. Ancak, final için hazırlık gibi hissetmek yerine, bir şekilde kendi başına ayakta durmayı başarıyor. Cesur, kanlı ve biraz fazla büyük – ama aynı zamanda Hawkins’i en başta böyle bir hit yapan şeyin iyi bir hatırlatıcısı.

ilk yedi bölümü Yabancı Şeyler 4 27 Mayıs 2022’de prömiyer yapacak ve son ikisi 1 Temmuz’da çıkacak.genel-2