Rusya Federasyonu eski Ulaştırma Bakanı ve St. Petersburg Vali Yardımcısı Maxim Sokolov geçen hafta sonu AvtoVAZ’ın müdürlüğü görevine atandığını duyurdu ve bugün şirketin yönetim kurulu tarafından resmi olarak onaylandı.Ana hissedarları Rusya Federasyonu (FSUE NAMI tarafından temsil edilir) ve devlet şirketi Rostec olan en büyük Rus binek otomobil üreticisi JSC AvtoVAZ’ın Yönetim Kurulu, Maxim Sokolov’u JSC AvtoVAZ’ın başkanı olarak onaylamak için oybirliğiyle karar verdi. Karar 23 Mayıs 2022’de yürürlüğe girdi”şirket bir açıklamada söyledi.

Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanlığı başkanı Denis Manturov bu atama hakkında zaten yorum yaptı. Ona göre ana karar, AvtoVAZ’ın yeni ürünlerinin yerli mühendislik yetkinlikleri ve bileşenleri kullanılarak Rus platformlarında geliştirilmesidir. “Uygulaması, şirketin yönetimi ve personeli adına tam bir taahhüt gerektirecektir. Maxim Sokolov’un yönetimsel deneyiminin ve iş becerilerinin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacağına eminim. Aynı zamanda, Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın ve şu anda AvtoVAZ’ın hissedarı olan otomotiv endüstrisi için önde gelen Rus araştırma enstitüsü FSUE NAMI’nin tam desteğine tamamen güvenebilir.dedi Manturov.

Maxim Sokolov, liderliği altındaki işletmenin “Mühendislik yetkinliklerini sürekli geliştirmek ve ithal ikamesi yapmak”.

Artık platformlar ve bileşenlerin tedariği sorunları özellikle akut. Ve ikincisi bir şekilde ele alınabilirse (en azından Lada Granta, Niva ve Vesta çerçevesinde), platformlarda her şey kötü. Granta’da kullanılan uzun süredir modası geçmiş ve AvtoVAZ (hala Renault liderliğinde), ittifakın CMF-C / D platformu lehine Lada Vesta platformunu terk edecekti. B0 platformu ise AvtoVAZ’ın bir gelişimi değildir. Şirket yakında bir geliştirme (veya hayatta kalma?) planı sunacak ve bunu görmek çok ilginç olacak.genel-22