Jolla, resmi web sitesinde Sony Xperia 10 III akıllı telefonlar için Sailfish OS 4.4.0 Vanha Rauma’nın piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Yazılım, VoLTE için beta desteği ile birlikte gelir, yani LTE ağlarını kullanarak arama yapabilirsiniz.

Sailfish OS, açık kaynak projelerine dayalı bir işletim sistemidir ve kapalı kaynak bileşenleri içerir. Bu işletim sistemi 2012 yılında ortaya çıktı. 2017’de Sailfish OS, Sony akıllı telefonlar için oldu.Şirkete göre, Xperia 10 II ile Sailfish OS 4.4.0 çalıştıran Sony Xperia 10 III karşılaştırıldığında, Octane 2.0 testi 6.696 puandan 15.923 puana yükseldi. Ayrıca yenileme hızı saniyede 43 kareden 60 kareye yükseltilmiştir. Ayrıca Sailfish OS’deki animasyonlar ve arka plan işlemleri daha akıcı ve daha duyarlı hale gelecek. Ayrıca derin optimizasyon sayesinde pil daha uzun süre dayanır. Önceki modelle karşılaştırıldığında, Xperia 10 III pil ömründe %58’lik önemli bir artışa sahip.

VoLTE beta varsayılan olarak devre dışıdır ve manuel olarak etkinleştirilmelidir. Kullanıcılar, aramalarda yankı dahil bazı sorunlar bildirdiler. İkinci sorun ise sadece ana arka kamera ve ön kameranın çalışması. Son olarak, Sailfish OS 4.4.0’ın maliyeti 50 Euro’dur.

Şirket, gelecekteki yazılım güncellemeleri ve uzun vadeli müşteri desteği vaat ediyor.genel-22