Satranç oyuncusu ve büyük usta Dmitry Karyakin, geçtiğimiz hafta düzenlenen Yeni Ufuklar forumunun oturum aralarında Dmitry Rogozin ile yaptığı görüşmeyi Telegram kanalında konuştu. Dmitry Karyakin, Roscosmos başkanıyla yaptığı toplantıda akıllı satranç yaratılması konusunda bir anlaşmaya varıldığını söyledi.


“Akıllı Satranç’ın devlet kurumunun üretim ve entelektüel temeli üzerinde yaratılması Roskosmos ile kararlaştırıldı! Yakın gelecekte Smart Chess’in tüm Rusya’yı ve onun dışındaki oyuncuları oyunda birleştirmesine izin vermesini bekliyoruz”– yazdı Dmitry Karyakin.

Dmitry Rogozin mesajı Telegram kanalında yeniden yayınladı, ancak şu ana kadar yorum yapmadı. Daha önce, devlet kurumunun yapıları çok çeşitli tüketim malları üretti, hatta kızakları bile içeriyordu. Şimdi ürün çeşitliliği büyük ölçüde azaldı, ancak yakında, görünüşe göre satranç buna dahil edilecek. Akıllı satrancın Rusya’da bir yenilik olmadığını söylemeliyim, kolayca satın alabilirsiniz. Roscosmos akıllı satrancın halihazırda satışta olanlardan nasıl farklı olacağı henüz belli değil.genel-22