Cambridge Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, mevcut dünyadaki karbondioksit emisyon sorunlarını çözmek için bizi bir adım daha ileriye taşıyabilecek pil benzeri bir cihaz tasarladılar. Bu süper kapasitör cihazı, şarj işlemi sırasında seçici olarak CO2’yi emebilir. Pil benzeri cihaz boşaldığında, tekrar kullanmak veya daha sonra atmak için toplanacak şekilde kontrollü bir şekilde karbondioksiti serbest bırakacaktır.

bir göre makale EurekAlert tarafından her yıl atmosfere yaklaşık 35 milyar ton karbondioksit salınıyor. Bu nedenle, dünyanın iklim değişikliği sorunlarını çözmek için bu emisyonları ortadan kaldırmak için acil çözümlere ihtiyacı var.

Bu doğrultuda atmosferden kaynaklanan karbon emisyonlarının kontrol altına alınması, yakalanması, yeniden kullanılması ve ortadan kaldırılması için çabalar olmuştur. Ancak bu alandaki en ileri teknolojiler çok fazla enerji kullanır ve oldukça pahalıdır. Cambridge Üniversitesi’ndeki süper kapasitör, düşük maliyetli teknolojiyi kullanarak karbonu yakalamak ve depolamak için tasarlanmıştır.

Süper kapasitör bir madeni para kadar küçüktür. Kısmen hindistan cevizi kabuğu ve deniz suyu gibi sürdürülebilir malzemeler kullanılarak yapılır. Çalışmanın ortak yazarı Grace Mapstone, “En iyi yanı, süper kapasitörleri yapmak için kullanılan malzemelerin ucuz ve bol olması. Elektrotlar, atık hindistancevizi kabuklarından gelen karbondan yapılmıştır.”

Araştırmayı Cambridge’deki Yusuf Hamied Kimya Bölümü’nden Dr Alexander Forse yönetti. “Plakalar arasındaki akımı yavaşça değiştirerek öncekinden iki kat daha fazla CO2 yakalayabileceğimizi bulduk” dedi. “Süper kapasitörümüzün şarj-deşarj işlemi, potansiyel olarak şu anda endüstride kullanılan amin ısıtma işleminden daha az enerji kullanıyor. Sonraki sorularımız, CO2 yakalama mekanizmalarının kesin olarak araştırılmasını ve iyileştirilmesini içerecektir. O zaman bu bir ölçek büyütme meselesi olacak. ”

Yapılan araştırma, yayınlanan Nanoscale dergisinde süper kapasitörleri açıklıyor. Pozitif ve negatif yüklü iki elektrot kullanır. Şarj edilebilir bir pilin aksine, enerji depolamak için kimyasal reaksiyonlar kullanmaz. Bunun yerine, elektrot plakaları arasındaki elektronların hareketiyle enerji depolar. Bu daha uzun bir ömür sağlar.

Grace Mapstone, “Atıl, çevreye zarar vermeyen ve daha az sıklıkta imha etmemiz gereken malzemeler kullanmak istiyoruz. Örneğin, CO2, temelde deniz suyu olan su bazlı bir elektrolitte çözülür.”genel-8