OpenSea NFT pazarı, hafta sonu boyunca, NFT satıcılarının dijital koleksiyon alıcılarıyla doğrudan anlaşmalar yapmasına olanak tanıyacak yeni ‘SeaPort’ pazaryerini tanıttı. 20 Mayıs’ta başlatılan merkezi olmayan platform, OpenSea tarafından kontrol edilmeyecek veya işletilmeyecek. Bunun yerine, akıllı sözleşmelerle yönetilecek ve tüm NFT kurucularının ve koleksiyoncularının onu kullanmasına izin verecek. Blockchain tabanlı akıllı sözleşmeler, tipik yasal sözleşmeleriniz gibidir, ancak kodlarla yazılmıştır. Akıllı sözleşmeler, önceden belirlenmiş şartlar karşılandığında, üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan iki taraf arasındaki bir sözleşmenin yürütülmesini otomatik hale getirir.

Şu anda, takas edilemeyen jetonların (NFT’ler) pazarları, yalnızca bir varlığın bir NFT sağladığı ve diğerinin ETH veya ERC20 gibi Ethereum blok zinciri tabanlı bir ödeme jetonu sağladığı dijital koleksiyon öğelerinin listelenmesine izin verir. Ancak Seaport ile OpenSea operasyonel yaklaşımını değiştiriyor.

“Teklif sahipleri bir dizi ETH / ERC20 / ERC721 / ERC1155 ürünü tedarik etmeyi kabul edebilir – bu “teklif”. Bu teklifin kabul edilebilmesi için, teklif veren tarafından belirtilen alıcılar tarafından bir dizi öğe alınmalıdır – bu ‘düşünme’,” diye açıkladı OpenSea. Blog yazısı.

Yeni NFT pazarına ayrıca, gaz ücretlerinin tüketilmesiyle sonuçlanabilecek gereksiz varlık transferlerini ortadan kaldırma yeteneği de verildi. Bu süreç, NFT’lerin alım ve satımını temiz ve verimli hale getirir.

“Seaport ayrıca, bir dizi ‘yerine getirme’ aracılığıyla herhangi bir sayıda listeyi aynı anda yerine getirme seçeneğini de destekliyor – her bir karşılama, tek bir öğe aktarımına karşılık geliyor ve gönderenin karşılık gelen değerlendirme öğeleriyle eşleştirebileceği bir grup teklif öğesini gösteriyor. Tüm yerine getirmeler uygulandıktan sonra her bir listedeki her bir değerlendirme öğesi tam olarak kredilendirildiği sürece, teklif sahipleri isteklerin çakışmasından yararlanabilir ve transferlerini tamamlayabilir” diye ekledi.

Seaport’un lansmanı ile OpenSea, NFT’lerin parlak geleceği ve önümüzdeki günlerde sahip olmaları gereken farklı kullanım durumları için teklif veriyor.

“İçerik oluşturucuların ve koleksiyoncuların modern bir Web3 pazarından beklediği kullanım senaryolarının ve optimizasyonların kilidini açmak için protokolün ilk sürümünü oluşturduk. Ve böylece, benimseme büyüdükçe ve geliştiriciler yeni gelişen kullanım durumları yarattıkça, birbirimizi güvende tutmaktan hepimiz sorumluyuz. İlgili tüm akıllı sözleşme geliştiricilerini bir göz atmaya ve potansiyel güvenlik endişesi alanlarını optimize etmeye, basitleştirmeye ve gözden geçirmeye yardımcı olmaya çağırıyoruz” dedi.

Piyasa takipçisi DappRadar’ın verilerine göre, spekülatif kripto varlığın popülaritesi patladığında, NFT’lerin satışları 2021’de yaklaşık 25 milyar dolara (kabaca 1.84.700 crore) ulaştı.

OpenSea, dünyanın en büyük NFT pazarı olduğunu iddia ediyor. Bu yılın Ocak ayında, değerlemesi 13.3 milyar dolara (kabaca 98.868 crore Rs) ulaştı.

Son zamanlarda NFT sektöründeki rekabet kat kat arttı.

LinkTree’den Meta’ya, birkaç önemli şirket şimdi NFT alanına giriyor.genel-8