NASA’nın tamamen yeni Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) ay roketi ve Orion uzay aracı, “Haziran başında” son testler için fırlatma rampasına geri dönecek, uzay ajansı hafta sonu duyurdu.

NASA’nın yeni nesil ay roketinin sözde “ıslak giysili provası”, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki süreç sırasında ortaya çıkan çeşitli sorunların ardından geçen ay iptal edildi.

Islak elbise provası, roketin yakıtla doldurulmasını ve gerçek bir fırlatma içinmiş gibi bir geri sayım yapılmasını içerir. Ancak Nisan ayı çabaları sırasında, mühendisleri sorunları çözene kadar roketi Kennedy Uzay Merkezi’nin Araç Montaj Binasına geri göndermeye iten çeşitli teknik sorunlar ortaya çıktı.

NASA, “Mühendisler, önceki ıslak giysili prova testi sırasında gözlemlenen bir dizi öğe üzerindeki çalışmayı başarıyla tamamladılar” dedim son zamanlarda web sitesinde bir mesajda. “Bu, kuyruk servis direğindeki sıvı hidrojen sistemi sızıntısının ele alınmasını, ara kriyojenik tahrik aşamasının (mobil fırlatıcı ile üst aşama arasındaki bağlantı) gazlı helyum sistemi çek valfinin ve destek donanımının değiştirilmesini, [propulsion stage’s] göbek temizleme botları ve fırtınalar ve ardından fırlatma rampasına su girişinin bir sonucu olarak Orion’a herhangi bir etki olmadığını doğruluyor.”

Uzay ajansı, ekibin, daha önceki prova çabalarında yakıt doldurma aşamasında karşılaşılan sorunları gidermek için yazılımı da güncellediğini ekledi.

NASA’nın SLS ulaşım sistemi, bu on yılın sonundan önce ayın yüzeyine ilk kadın ve ilk renkli insanı indirdiğinde, yeni bir ay keşfi çağı başlatmaya mahkum. Bundan önce iki test uçuşu yapılacak. Artemis I, Dünya’ya dönmeden önce Ay’ın yanından mürettebatsız bir Orion gönderirken, Artemis II aynı uçuşta bir ekip gönderecek. Merakla beklenen Artemis III görevi, 50 yıl önceki Apollo uçuşlarından bu yana ilk insanları ay yüzeyine çıkaracak.

Yaklaşan ıslak elbise provası plana uygun giderse NASA, Artemis I misyonunu SLS roketi ve Orion kullanarak bu yılın Ağustos ayında başlatmayı beklediğini ve fırlatma pencerelerinin ayın ilk 10 gününde ve ayrıca son haftasında mevcut olduğunu söyledi.


genel-19