Ekim 2021’de fırlatılan Lucy adlı NASA uydusu, 15-16 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen tam ay tutulmasına benzersiz bir bakış açısı yakalamayı başardı. Uydu, güneş sistemindeki ana asteroit kuşağından bir asteroit de dahil olmak üzere sekiz farklı asteroit araştırmak için 12 yıllık bir yolculuk için başlatıldı. Uydunun araştıracağı diğer yedi asteroit, Jüpiter’in truva atları asteroit kümesinden.

Uydu, toplam ay tutulmasını gözlemlediğinde, Dünya’dan zaten 64 milyon mil (100 milyon km) uzaklıktaydı; bu, Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin kabaca yüzde 70’iydi.

Southwest Araştırma Enstitüsü’nden gezegen bilimci Hal Levison, “Tam ay tutulmaları o kadar nadir olmasa da – her yıl ya da öylesine oluyorlar – onları tamamen yeni bir açıdan gözlemleme şansınız o kadar sık ​​olmuyor” dedi. SwRI), misyonun baş araştırmacısı olan ifade.

Levison, “Ekip, Lucy’nin alet kalibrasyon sürecinin bir parçası olarak bu ay tutulmasını gözlemleme şansı olduğunu fark ettiğinde, herkes inanılmaz derecede heyecanlandı” diye ekledi.

“Bu görüntüleri yakalamak gerçekten inanılmaz bir ekip çalışmasıydı. Enstrüman, rehberlik, navigasyon ve bilim operasyonları ekiplerinin tümü, bu verileri toplamak, Dünya ve Ay’ı aynı çerçeveye almak için birlikte çalışmak zorunda kaldı” dedi.

Uydu, tutulmanın ilk yarısının 2 saniyelik bir timelapse’ını yapmak için bir milisaniyelik 86 poz çekimi yaptı. Video, NASA’nın web sitesinde yayınlandı. İnsanlar kısa ama büyüleyici videoda tutulmanın kesitsel bir görüntüsünü görebilirler.

Videoya aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz bağlantı.genel-8