NASA, gelecekte Mars’ta insan keşfine hazırlanmak için Artemis misyonları altında Ay’a astronot göndermeyi planlıyor. Şimdi derin uzay araştırma hedefleri hakkında girdi ve yorum istiyorlar.

Gibi[{” attribute=””>NASA moves forward with plans to send astronauts to the Moon as part of the Artemis missions to prepare for human exploration of Mars, the agency is inviting input from U.S. industry, academia, international communities, other stakeholders, and the public on its deep space exploration strategy and objectives.

NASA released a draft set of high-level objectives on Tuesday, May 17, 2022, identifying 50 points falling under four overarching categories of exploration, including transportation and habitation; Moon and Mars infrastructure; operations; and science. Comments are due to the agency by the close of business on Tuesday, May 31.

“The feedback we receive on the objectives we have identified will inform our exploration plans at the Moon and Mars for the next 20 years,” said Deputy Administrator Pam Melroy. “We’re looking within NASA and to external stakeholders to help us fine-tune these objectives and be as transparent as possible throughout our process. With this approach, we will find potential gaps in our architecture as well as areas where our goals align with those from industry and international partners for future collaboration.”

NASA, Mars’ta insan keşfine hazırlanmak için Artemis misyonları altında Ay’a astronot gönderme planlarıyla ilerlerken, ajans ABD endüstrisini, akademiyi, uluslararası toplulukları ve diğer paydaşları derin uzay araştırma hedeflerine girdi sağlamaya çağırıyor. Kredi bilgileri: NASA

Şu anda, Washington’daki NASA Genel Merkezindeki Keşif Sistemleri Geliştirme Misyonu Müdürlüğü’ndeki bir ekip tarafından yönetilen bu çaba için herhangi bir resmi bilgi talebi veya başka bir tedarik faaliyeti beklenmemektedir.

Keşif Sistemleri Geliştirme Misyonu Müdürlüğü müdür yardımcısı Jim Free, “Bu hedefler bizi uzayda mürettebatla birlikte ilk analog Mars görevimize taşıyacak ve Kızıl Gezegenin yüzeyine yapılacak ilk insan görevine hazırlayacak” dedi. “Hedeflerle ilgili geri bildirimleri gözden geçirdikten sonra, bu sonbaharda girdileri tartışmak ve çerçevemizi sonuçlandırmak için ortaklarımızla birlikte çalışacağız.”

Ajans, taslak hedeflerle ilgili geri bildirimleri tartışmak için iki paydaş çalıştayına ev sahipliği yapacak. İlki, NASA’nın hedeflere yönelik geri bildirimlerine olan ilgisine göre davet edilecek olan Amerikan endüstrisi ve akademisinden ortaklarla Haziran ayında planlanıyor ve ardından Temmuz ayında uluslararası kuruluşlarla ikinci bir çalıştay gerçekleştiriliyor.

Ayrıca, kurum içi süreçler aracılığıyla güncellenen hedeflere katkıda bulunmak için NASA işgücünden de yorumlar istenmektedir.

50 hedefin tam listesi ve terimler sözlüğü çevrimiçi mevcut (pdf).

Herkese açık yorumlar 31 Mayıs’a kadar çevrimiçi olarak şu adreste kabul edilmektedir:

https://socialforms.nasa.gov/m2m-objectivesuzay-2