NASA astronotu Bob Hines, ilgilenen dünyalılara, 20 Mayıs Cuma günü ilk kez Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ile kenetlenen Boeing’in CST-100 Starliner uzay aracının içine ilk bakışlarını verdi.

Uzay aracı, Perşembe günü Florida’daki Cape Canaveral’dan, kapsülün ISS’ye götürmek için amaçlanan yörüngeye ulaşamadığı 2019’daki başarısız bir görevin ardından ikinci mürettebatsız uçuş testinde (OFT-2) fırlatıldı.

Hines, tamamen test edildikten sonra ABD topraklarından başlatılan görevlerde uzay istasyonuna gidip gelen astronotları alacak olan Starliner’da kısa bir tur teklif etti.

"Hoş geldiniz #yıldız gemisi uzayda ilk kez." @Astro_FarmerBob bizi içeride bir tura çıkarıyor @BoeingSpace 20 Mayıs Cuma günü Uluslararası Uzaya bir gösteri uçuşuyla gelen uzay aracı @Uzay istasyonupic.twitter.com/uaezcvaWGw

— NASA (@NASA) 21 Mayıs 2022

Starliner uzay aracının içinden alınan görüntüler, araştırmacıların uzay aracının yolculuğu sırasındaki performansı ve insan vücudu üzerindeki etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış sensör yüklü bir manken olan Rosie’ye bir bakış içeriyor.

Bazıları, NASA’nın operasyonel kapsülü SpaceX’in Crew Dragon’una kıyasla uzay aracının içinin nasıl darmadağın göründüğüne dair yorumlarda bulundu, ancak adil olmak gerekirse, görüntüler bize Starliner’ın içinin tamamını göstermiyor ve daha geniş bir değerlendirme yapmayı zorlaştırıyor. tasarımın.

NASA, istasyona yanaşmış Starliner’ın bir fotoğrafını (aşağıda) yayınladı ve sistemlerinin yörüngedeki laboratuvara düzenli bir görev sırasında olduğu gibi kapatıldığını ekledi.

#yıldız gemisi rıhtıma yanaşmışken planlı bir durgunluk evresine girmiştir. @uzay istasyonubu da sistemlerinin tıpkı uzun süreli bir görev sırasında olacağı gibi kapatıldığı anlamına geliyor.

: @AstroSamantha pic.twitter.com/YuS53J59kk

— Boeing Uzay (@BoeingSpace) 22 Mayıs 2022

Starliner, New Mexico’ya paraşüt destekli bir inişle Dünya’ya dönmeden önce beş ila 10 gün arasında uzay istasyonunda kalacak. NASA ve Boeing, daha sonra, muhtemelen bu yılın sonundan önce, Uluslararası Uzay İstasyonuna yapılacak başka bir görevde uzay aracının mürettebatlı bir testini planlayıp planlamamaya karar vermeden önce uçuşun başarısını tam olarak değerlendirecekler.

Starliner, yedi yolcuya kadar veya mürettebat ve kargo karışımını barındırabilir. Mevcut görev için, uzay aracı ISS’ye yaklaşık 500 pound kargo taşıdı.

Boeing, Starliner’ı “yenilikçi, kaynaksız bir yapıya” sahip olarak tanımlıyor ve araç, altı aylık geri dönüş süresi ile 10 ayrı göreve kadar kullanılabilecek kadar sağlam. Ve Crew Dragon’a benzer şekilde, mürettebat arayüzleri için kablosuz internet ve tablet teknolojisini de içeriyor.

Dikkatler şimdi Starliner’ın yolculuğunun dönüş ayağına çevriliyor, bu da kapsülün ilk kez Dünya atmosferine yeniden girmenin aşırı kuvvetlerine maruz kaldığını görecek. NASA’nın yakında eve dönüş için ayrıntılı bir program yayınlaması bekleniyor.


genel-19