Kendi adını taşıyan modüler dizüstü bilgisayarın üreticisi Framework, Intel’in 12. nesil Core işlemcileriyle donatılmış yeni bir sürümünü piyasaya sürdü.

Framework, dizüstü bilgisayarının ilk sürümüyle daha kolay onarımlar ve bileşen değiştirme sözü vererek bazı tüketicilerin ilgisini çekti. Kaliforniyalı marka aynı zamanda “Onarım Hakkı” hareketine yönelik artan desteğin yanı sıra elektronik atıkları azaltmaya yönelik genel tüketici ilgisinden de yararlanıyor.

Çerçeve az önce açıklandı uygunluk 12. Nesil Intel Core işlemcilere sahip Framework 2022 modüler dizüstü bilgisayar için ön siparişler. Teslimatlar Temmuz ayında başlayacak. Şirket, “Özellikle Linux kullanıcıları için daha iyi sağlamlık ve dikkatli bir şekilde optimize edilmiş bekleme süresi için kapak düzeneğimizi yeniden tasarladık” dedi.

3 performans seviyesi

Framework, 2021’de 11. Nesil Intel Core işlemcilere sahip ilk 13,5 inç dizüstü bilgisayarını piyasaya sürdü. Değiştirilebilir bileşenler arasında RAM, depolama, pil ve klavye vardı. Ayrıca USB-B ve USB-C, HDMI, DisplayPort, MicroSD veya diğer giriş veya yuvaları takmak için bir genişletme kartları sistemine sahipti.

Tüketici dizüstü bilgisayarlarının çoğunda, işlemciler genellikle ana karta lehimlenir ve bu nedenle yükseltilemez. Ancak Çerçeve Ölçeklenebilir Anakart yeni nesil CPU’lara yükseltmenizi sağlar. 12. nesil Intel Core işlemcilere sahip anakart, performansa bağlı olarak 439 € ile 1288 € arasında değişiyor, ancak şimdilik öyle değil. sadece bekleme listesinde mevcut.

4,4 GHz’e kadar Intel Core i5-1240P, dört performans çekirdeği ve sekiz verimlilik çekirdeği, 8 GB RAM, 256 GB depolamaya sahip “temel” Framework 2022 dizüstü bilgisayarın fiyatı 1,199 €’dan başlıyor. Ağustos ayında teslim edilmelidir.

4.7 GHz’e kadar Intel Core i7-1260P işlemci ve dört performans çekirdeği ve sekiz verimlilik çekirdeği, 16 GB RAM ve 512 GB depolama ile “performans” Çerçevesi 1649 €’ya mal oluyor. Bu iki model, Windows 11 Home sürümü ile birlikte gelir.

“Profesyonel” modelin maliyeti 2339 € ve 4,8 GHz’e ulaşabilen Intel Core i7-1280P işlemci, altı performans çekirdeği ve sekiz verimlilik çekirdeği, 32 GB RAM ve 1 TB depolama alanı sunuyor. Windows 11 Pro ile birlikte gelir.

Fransa’da ön sipariş

Tüm modellerde 2256×1504 piksel çözünürlüğe sahip 13,5 inç LCD ekran, Intel Iris Xe grafik kartı ve saniyede 60 kare hızında 1080p web kamerası bulunuyor. 55W pil ve 1.5mm hareket mesafesine sahip arkadan aydınlatmalı klavye var.

Profesyonel ve performans modellerinin ilk partisi Temmuz ayında gönderilecek.

Çerçeve ayrıca “kendi işletim sisteminizi getirin” seçenekleri sunar. Şirkete göre Fedora 36, ​​Wi-Fi ve parmak izi okuyucu desteği ile kutudan çıktığı gibi gayet iyi çalışıyor. Ubuntu 22.04, birkaç geçici çözüm gerektirir. Yeni Framework dizüstü bilgisayarlar Fransa’da ön siparişe açıldı.


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15