BUDGen Z’nin birbirleriyle oynaması ve etkileşim kurması için bir metaverse yaratmaya çalışan yeni bir uygulama olan , üç ay içinde başka bir finansman turu topladı.

Singapur merkezli girişim, TechCrunch’a Şubat ayında A Serisi bir uzatma sağladıktan kısa bir süre sonra Sequoia Capital India liderliğindeki bir B Serisi turunda 36.8 milyon doları kapattığını söyledi. Yeni infüzyon, BUD’un toplam finansmanını 60 milyon doların üzerine çıkarıyor.

BUD’un önceki turlarında olduğu gibi, bu zam turu bir avuç önde gelen Çin odaklı yatırımcıyı çekti – ClearVue Partners, NetEase ve Northern Light Venture Capital. Mevcut yatırımcıları GGV Capital, Qiming Venture Partners ve Source Code Capital da tura katıldı.

2019’da iki eski Snap mühendisi Risa Feng ve Shawn Lin tarafından kurulan BUD, kullanıcıların herhangi bir kodlama arka planı olmadan, sürükle ve bırak yoluyla soğanlı 3D karakterler, şirin sanal varlıklar ve zengin renkli deneyimler oluşturmasına olanak tanır.

Şirket, aktif kullanıcı boyutunu açıklamayı reddetti, ancak kullanıcılarının 15 milyondan fazla özel deneyim yarattığını, yani uygulamanın Kasım ayında piyasaya sürülmesinden bu yana başkalarının katılabileceği sanal oyun alanları oluşturduğunu söyledi. Kullanıcıların karakterler için tasarladığı kostümler ve aksesuarlar da dahil olmak üzere sanal varlıklar, BUD’un pazarında 150 milyondan fazla kez el değiştirdi.

Bu işlemler açıkça gelir elde etmek için umut verici bir yol, ancak BUD şimdilik komisyon almıyor. Ayrıca uygulama aracılığıyla başka yollarla para kazanmaya da başlamadı.

Belki de kısmen ücretsiz kullanımı ve reklamsız yapısı nedeniyle uygulama, Kuzey Amerika, Güneydoğu Asya ve Güney Amerika’da yaklaşık 40 ülkede en iyi 10 sosyal uygulama arasında yer aldı. Şu anda en iyi ücretsiz sosyal Android uygulaması Tayland ve Vietnampiyasa istihbarat şirketi SensorTower’a göre.

Roblox ve Güney Kore’nin Zepeto’su gibi uygulamalar da herkesin sanal karakterler ve alanlar tasarlamasını kolaylaştırdı. BUD, değiştirilemez tokenler (NFT’ler) için bir pazar yeri sunma planlarıyla kullanıcı deneyimini bir adım öteye taşıyor. Bu, BUD’da satılan sanal öğelerin mülkiyetinin blok zincirine kaydedileceği anlamına gelir. Dijital varlıkların yeniden satılması, büyük olasılıkla, orijinalliği ve kaynağı daha kolay doğrulanabilen NFT’ler biçiminde mümkün olacaktır.

BUD, NFT projesinin hangi zincirde olacağını veya hangi jetonları kullanacağını açıklamayı reddetti, ancak pazarın “yakında yayına gireceğini” söyledi.

Lin yaptığı açıklamada, “BUD, ana akım Z kuşağı tüketicileri için 3D içerik oluşturmayı mümkün kılarken, ana akım tüketicilere blok zinciri getirmeye ve yaratıcılarımızın yarattıklarına gerçekten sahip olmalarına ve bunlardan para kazanmalarına izin vermeye devam edeceğiz” dedi.

Şirket hızla büyüyor ve Singapur’daki genel merkezinin yanı sıra Shenzhen ve ABD’deki ofislerine yayılmış 130 kişilik bir ekibe sahip.genel-24