Mısır’ın evi Afrika’nın en büyüklerinden biri yollarında 6 milyondan fazla otomobil (%80 binek otomobil) bulunan araç filoları. Bu bulguya göre en çok kullanılmış arabalar; yeni araçlara oranı 3: 1’dir.

Kullanılmış araba pazarı sadece Mısır’da çok büyük değil. Küresel olarak neredeyse her ‘büyük nüfus’ ülkesinde aynıdır. Son zamanlarda, birkaç girişimin ilanlar gibi yerleşikleri alt etmesi ve kullanılmış araba satış platformlarının yeni dönemini tanımlamayı ummasıyla birlikte bu pazarda hızlı bir dijitalleşme oldu. Bazıları İngiltere’den Cazoo, Hindistan’dan Cars24 ve Spinny, Brezilya’dan InstaCarro ve Meksika’dan Kavak’ı içeriyor.

Kahire merkezli Sylndr, organize olmayan bayilerin ve seri ilanların satış hacmine hakim olduğu bir pazarda yeni bir oyuncu. Müşterilerin kullanılmış araba satabilecekleri ve satın alabilecekleri otomotiv pazarı, MENA ve Sahra altı Afrika’da türünün en büyüğü olan 12,6 milyon dolarlık bir tohum öncesi turunu artırdı ve 20 dakikalık bir kolaylık teslimatı girişimi olan Rabbit’in en son aldığının en iyisini yaptı. Kasım.

Suudi merkezli erken aşamadaki risk sermayesi şirketi RAED Ventures turu yönetti. VC firmaları Algebra Ventures, Nuwa Capital, 1984 Ventures ve Global Founders Capital, çeşitli bölgesel ve küresel melek yatırımcıların da yer aldığı katıldı.

Yeni arabalar pahalıdır; Bu, özellikle gelişmekte olan pazarlarda kullanılmış araçlara yönelik muazzam talebin bir açıklamasıdır. Mısır’da GB Auto, Mansour Automotive ve Nissan gibi popüler markaların genellikle iyi bir yeniden satış değerine sahip olduğu bilinmektedir. Ancak seri ilanlarda, bu tür arabaların satın alma deneyimi, güven eksikliği ve satın alınabilirlik gibi çeşitli sorunlar nedeniyle yetersiz kalıyor.

Kurucu ortak ve CEO Omar El Defrawy TechCrunch’a verdiği bir röportajda, “Mısır’da çözmeye çalıştığımız ana sorun, pazarlardaki kullanılmış araba alıcıları ve satıcıları arasındaki tam bir güvensizliktir” dedi. “Çözmeye çalıştığımız temel sorun bu. Şirket olarak vizyonumuz, hızla Mısır ve bölgenin en güvenilir ikinci el otomobil perakendecisi olmak istiyoruz.”

Mısır’daki popüler araba modelleri ortalama 15.000$’a mal oluyor. O yıldan daha az kazanan birçok Mısırlı için bu, ayrılacak önemli bir miktar. Ve araçların finansmanı konusunda insanlara yardımcı olmak için sistemlerin kurulduğu gelişmiş ülkelerin aksine, kullanılmış arabaların sadece %5’inin finanse edildiği Mısır gibi gelişmekte olan pazarlarda bu neredeyse yok.

Kasım 2021’de Amr Mazen ile birlikte Sylndr’ı kuran El Defrawy, “Finansmanı etkinleştirip arabaları insanlar için çok daha uygun fiyatlı hale getirdiğinizi hayal edin, bu bizim de göndermek istediğimiz temel bir değer teklifidir” diye ekledi.

Sylndr henüz halka açılmadı. Bununla birlikte, modelini Hindistan’ın Otomobilleri24’e göre uyarlıyor: satmak isteyen kişilerden araba almak, onları anlaşılan bir fiyattan satın almak, yenilemek ve ardından yeni sahiplerine yeniden satmak. Kuruculara göre, kullanıcılara çeşitli uzun vadeli finansman seçenekleriyle bağlantılı yedi günlük bir garanti de sağlayacaklar.

Araba perakendecisi önce satıcılara lansman yapacak ve araba listelerini güncelleyecektir. Mazen, Sylndr’ın platformu bu yıl dördüncü çeyrekte veya 2023’ün ilk çeyreğinde alıcılar için açmayı planladığını söyledi.

Bu iki olay arasında arabaların yenilenmesi vardır. Sohbetimize göre, Sylndr’da yenilenmiş bir araba, OLX ve Contactcars gibi ilanlarda bulunan yenilenmemiş arabalardan biraz daha pahalı olacak gibi görünüyor. Ancak CEO, Sylndr’ın “adil ve rekabetçi fiyatlandırma” sunduğunu ve tüketicilerin kalite ve hızdaki üstünlüğüne dayanarak Sylndr’deki arabaları tercih edeceklerini savundu.

“Bu, fiyatların daha fazla olması meselesi değil; değer için ödeme meselesidir. El Defrawy, herhangi bir araba deneyimi olmayan bir tüketiciyseniz, koyduğunuz miktara size gerçek değeri veren bir şey satın almak istersiniz,” dedi. “Müşteriler kullanılmış araba satın alıyor ve yenilemeyi kendi başlarına yapmaya çalışıyorlar, ancak hiç kimse bu tür bir deneyime sahip değil. Bizim yaptığımız bu ve tabii ki o arabayı bulup 24 saat içinde bu işlemi gerçekleştirebilirlerse çok daha güzel ve daha iyi bir deneyim oluyor.”

Resim Kredisi: silnd

Gelir öncesi başlangıç, perakende satışlardan, müzayede evlerinden, bayilerden ve B2B satışlarından para kazanmayı amaçlıyor. El Defrawy, Sylndr’ın finansman, sigorta, yol yardımı ücretleri ve diğer katma değerli hizmetler gibi yan gelir akışlarına da bakabileceğini söyledi. “Giderken bunu geliştirmek istiyoruz” dedi.

El Defrawy, Sylndr’a başlamadan önce altı yıl EFG Hermes’te yatırım bankacısı olarak ve bir yıl Mısırlı bir gıda dağıtım şirketi olan Elmenus’ta CFO olarak çalıştı. Mazen, Souq.com, Hello Fresh ve Cazoo ile gıda dağıtımı ve e-ticaret sektörlerinde deneyime sahiptir. Kamusal satışlar ve teknoloji şirketlerinin devalüasyonu arasında risk sermayesinin soğumasına dair görüşmelere rağmen, bu büyük başlangıç ​​öncesi turu artırmanın nedenleri olarak geçmişlerini, 40+ ekibinin yapısını ve Sylndr pazarının sermaye yoğun yapısını öne sürüyorlar.

RAED Ventures’ın yönetici ortağı Omar A. Almajdouie yaptığı açıklamada, “İkincil otomobil pazarı oldukça parçalı ve çoğu zaman tüketicilerin güvenilir bir muadili yok” dedi.

“Pazar çok büyük, bozulmaya hazır ve Sylndr’ın ikinci el otomobil pazarı için dönüştüğü ve tamamen yeni bir standart oluşturduğu yolculuğunun bir parçası olmaktan heyecan duyuyoruz. Bu ekibin benzersiz geçmişi ve deneyimi göz önüne alındığında, bu iş modelini kırabileceklerine inanıyoruz.”

Kurucular, yatırım gelirlerinin şirketin operasyonel kapasitesini, teknoloji altyapısını, artan envanterini ve perakende ve perakende dışı kanallarını müşterilere oluşturmaya ayıracağını söyledi. Sylndr yaptığı açıklamada, yıl sonuna kadar ekibinin büyüklüğünü iki katından fazla artırmayı hedeflediğini söyledi. Şirket, yakın zamanda bir satın alma yoluyla Kuzey Afrika’ya giriş yapan Nijerya merkezli bir otomotiv platformu olan Autochek’in benzerleriyle rekabet edecek.genel-24