22 Mayıs 2022 Pazar, ABD, New York'ta bir bakkalın bebek maması reyonundaki neredeyse boş raflar.

Bazı marketler, bebek maması alımlarını sipariş başına üç ile sınırlamaya başladı.
Fotoğraf: John Nacion/STAR MAX/IPx (AP)

TikTok kullanıcısı “lonestarcjaye” meydan okurcasına kameraya bakıyor ve #bidensamerica hashtag’iyle bir milyondan fazla izlenen 50 saniyelik bir videoda “altmışlı yıllarda ebeveynlerimizin içtiği” bebek maması tarifini paylaşıyor. TikTok videosunda “Bunu karıştırıp bebeklerinize verirsiniz ve onlar çok iyi olacaklar” diyor. “Bu arada demokratlara oy vermeyin çünkü bu onların hatası.”

Video, TikTok, Instagram, YouTube ve Facebook’ta viral hale gelen ve bebek maması için potansiyel olarak tehlikeli bir tarifi tanıtan birçok videodan biri. ülke çapında kıtlık. Sosyal medya platformları, videoları kaldırarak veya yanlış bilgi olarak etiketleyerek bu videoların yayılmasıyla mücadele etmeye çalışıyor, ancak birçoğu hala dışarıda izlenme topluyor. Bloomberg’in yakın tarihli bir raporuna göre.

Bebek maması ihtiyacı olan ebeveynler, felaketin ardından ev içi hileler için çaresizdir. ülke çapında kıtlık Tedarik zinciri sorunları ve bakteriyel enfeksiyon endişeleri nedeniyle bazı bebek maması ürünlerinin yakın zamanda geri çağrılması nedeniyle. Sonuç olarak, Bloomberg’in bildirdiğine göre, Twitter’da ev yapımı bebek mamasıyla ilgili gönderiler Mayıs ayının ilk haftasından ikinci haftasına kadar %2,100 arttı.

YouTube ve TikTok gibi sosyal medya platformları, Bloomberg’e çevrimiçi videoları kaldırmak için çalıştıklarını söylerken, Facebook’tan bir sözcü, harici içerik gözden geçirenlerin bebek maması yanlış bilgilerine uyarı etiketleri yerleştirdiğini söyledi.

Çevrimiçi bebek maması tarifi, zararlı bakterileri içerebilen ve ölüme neden olabilen bir mısır şurubu türü olan Karo şurubu kullanılmasını önerir. ciddi tıbbi durumlar bebekler için. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) bir rapor yayınladı. uyarı ev yapımı bebek formülüne karşı, bebeklerine bebek mamaları vermiş olan ebeveynlere tavsiye Bir sağlık kuruluşu ile iletişime geçmek için bebek maması.

“Ev yapımı bebek maması tarifleri FDA tarafından değerlendirilmemiştir ve bir bebeğin büyümesi için hayati önem taşıyan besin maddelerinden yoksun olabilir, ” FDA’nın açıklaması okundu. FDA ayrıca, ev yapımı bebek maması nedeniyle kalsiyum eksikliği çeken hastanede yatan bebeklerin raporlarını aldığını da belirtti.genel-7