lansmanından bu yana Aralık ayında, kullanıcıların jeton kazanmak için yürümesini ve koşmasını sağlayan bir uygulama olan StepN, oyna-kazan blok zinciri oyunlarında veya GameFi dünyasında hızla bir ev adı haline geldi. StepN’in kurucu ortağı Jerry Huang kısa süre önce TechCrunch’a verdiği demeçte, dünya çapında iki ila üç milyon kullanıcının artık her ay uygulamada aktif olduğunu söyledi.

Bu sayı, popüler web2 oyunlarının sahip olduğu yüz milyonluk oyuncu boyutuna yakın değil, ancak kripto dünyasında, beş aylık bir uygulama için anlamlı bir gelişme. 22 Mayıs itibariyle, piyasa değeri StepN’in yerel tokeni GMT’nin yüzdesi 860 milyon dolar civarındaydı.

Huang ve kurucu ortağı Yawn Rong tarafından Avustralya’nın Adelaide kentinde kurulan StepN, bir Solana hackathon’da çıkış yaptı. Ekimde. Dördüncü olarak geldikten sonra, etkinlikte ortaya çıkması, ilk beta kullanıcı grubunu elde etmesine yardımcı oldu. İki ay sonra resmi olarak piyasaya sürüldüğünde, kişinin formda kalarak kazanmasına izin veren uygulama hakkında sözler blockchain topluluğu içinde çoktan yayılmıştı. Herhangi bir sıçrayan reklam kampanyası olmadan, çok sayıda kullanıcı kaydoldu.

Haftalar içinde StepN o kadar hızlı büyüyordu ki ekibin günlük kayıt sayısını sınırlaması gerekiyordu. Huang’a göre, şimdi uygulamaya her gün on binlerce yeni kullanıcı katılıyor.

Seri bir girişimci olan Huang ve bir blok zinciri girişim kapitalisti olan Rong, çiftin “finansal olarak istikrarlı” olması nedeniyle ilk başta projeyi kendi finanse ediyorlardı. Ancak Eylül ayında, bağış toplamanın ortaklıklar ve tanıtım gibi diğer anlamlı kaynakları getirebileceğine karar verdiler. Kurucular 100’den fazla yatırımcıyla konuştu ve daha önce 40’tan fazla satış konuşması sundu. 5 milyon dolarlık bir tohum turunu kapatmak Kasım ayında Sequoia Capital ve diğerlerinden.

“O zamanlar bir ürünümüz yoktu ve birçok yatırımcı ne yaptığımızı anlayamadı. Sekoya yaptı. Huang, “Yatırımcı sorularını ele alma süreci, ürünü daha sonra olduğu yere kadar geliştirmemize de yardımcı oldu” dedi.

Gerçekten de, hızla büyüyen uygulama şimdilik kendi kendine sürdürülebilir görünüyor. Günlük işlem ücretlerinden 3-5 milyon dolar net kar elde ediyor ve her ay 100 milyon dolara kadar kazanıyor. Nisan ayında, başka bir tur aldı stratejik yatırım Binance’den.

Bu bir oyun mu?

Bazıları, StepN’i ve Axie Infinity gibi diğer oyna-kazan blok zinciri oyunlarını başarılı yapan şeyin, esasen oyunlaştırılmış bir bükülme ile finansal ürünler olmaları olduğunu savunuyor.

StepN’de jeton kazanmaya ve kilometreyi kaydetmeye başlamak için, kullanıcıların bir çift sanal ayakkabı için önce en az 12 sol veya yaklaşık 600 $ harcaması gerekir. cari piyasa fiyatından. Dijital ayakkabılar, Solana ağında ve Binance’in akıllı zincirinde çalışan, değiştirilemez bir token (NFT) biçimindedir, bu nedenle daha sonra yeniden satılabilir, ancak giriş ücreti hala ödenmemiştir. sıradan bir oyuncu için önemsiz bir miktar.

Zamanla, StepN kullanıcılarının seviye atlamak için yeni vuruşlar toplaması gerekecek. bu olağan yatırım getirisi, yaklaşık bir ay gerektirir ve bunun üzerine insanlar seviyelerine, aktifliklerine ve StepN tokenlerinin mevcut fiyatlarına bağlı olarak günde birkaç bin dolara kadar gelir elde etmeye başlayabilir. Başka bir deyişle, oyun oldukça kazançlı olabilir.

Bazı oyun ustalarının gözünde, mevcut GameFi uygulamalarının çoğunun oynanışı “kolay ve akıl almaz”. Örneğin Axie Infinity, basit savaşlarda savaşan blob benzeri sevimli yaratıklara sahiptir. Bu nedenle, web2 oyun çalışanları, sektöre kaliteyi geri getirme sözü vererek GameFi’ye akın ediyor.

Huang farklı olmak için yalvardı. “Üçlü A oyunlarının çoğu estetiği ve büyük bütçeleri gereğinden fazla vurguluyor, ancak konu oyun oynamaya geldiğinde gerçekten o kadar yenilikçi değiller, oysa Plants vs. Zombies gibi bazı basit görünen oyunlar, onları uzun ömürlü yapan mükemmel bir oyun deneyimiyle geliyor.” On yıl önce Avustralya’ya taşınmadan önce Çin’de kendi oyun stüdyosunu işleten Huang, dedi.

“GameFi’ye yeni gelen birçok kişi, körü körüne üçlü A yapımlarının peşinden gidiyor,” diye devam etti. “Ama eğer web2’de zaten başarılı değillerse, neden web3’te olsunlar? Bazı basit görünen oyunlar sahne arkasında o kadar basit değil, örneğin uygulamamızın ekonomisini nasıl tasarladığımız gibi.”

Sürdürülebilir mi?

Diğer eleştirmenler, oynayarak kazanın finansal sürdürülebilirliğini sorguluyor. Böyle bir iş modelini sürdürmek, oyunun ya kullanıcıların jetonlarını bozdurmadan oynamaya devam edecek kadar bağımlılık yaratması gerektiği ya da uygulamanın yalnızca para kazananların yerini almak için satın alan yeni kullanıcıları çekmeye devam etmesi gerektiği anlamına gelir. Eleştirmenler, kazan-kazan ile piramit şemaları arasında paralellikler bile çizdi.

Axie Infinity, meteorik yükselişini sürdüremedi. Oyunun arkasındaki Vietnamlı oyun stüdyosu Sky Mavis, 3 milyar dolar değerinde Geçen Ekim ayında 150 milyon dolarlık bir finansman turunda. Ama onun simgesi var değerinin %80’inden fazlasını kaybetti Kasım ayında 160$’da zirve yaptığından beri ve satış hacmi burunlu 754 milyon dolardan sadece 5 milyon dolara.

ABD, Japonya ve Avrupa gibi varlıklı ülkelerden gelen 20-40 yaşındaki StepN kullanıcılarının çoğu için birkaç bin dolar kaybetmek dünyanın sonu değil. Huang, kripto ticaretinin yasaklandığı Çin’in kullanıcı tabanının %5’inden azını oluşturduğunu söyledi. Ancak Axie Infinity’nin oyuncuları, çoğu tasarruflarının önemli bir miktarını COVID pandemisi sırasında önemli bir gelir kaynağı olan oyuna yatıran Filipinler ve Venezuela gibi gelişmekte olan ülkelerde yoğunlaşıyor.

StepN, sürdürülebilirlik için iki katlı bir çözüm önerir. Birincisi, madeni paralarının maliyetinin her zaman ayakkabıların yeni kullanıcılar için uygun fiyatlı olduğu bir oranda olmasını sağlamak için bir fiyat istikrar mekanizması üzerinde çalışıyor, ancak aynı zamanda mevcut kullanıcıların yeni ayakkabı basmak için teşviklerden yoksun olduğu kadar ucuz değil. blok zincirinde yeni ayakkabılar ve sat.

Fiyat manipülasyonu, çift jetonlu sistemi aracılığıyla gerçekleştirilir. “Faydalı jeton” GST’nin fiyatı çok yüksek olduğunda ve ayakkabılar pahalılaştığında, StepN oyunculardan yeni ayakkabılar basmak için “yönetim jetonunu” GMT’yi yakmalarını isteyecektir. Sonuç olarak GST arzı artar, bu da bir satışa yol açar ve maliyetini düşürür.

Huang ayrıca StepN’in fitness bileşeninin onu Axie Infinity’den temelde farklı kıldığını savundu. “Evet, kullanıcılar erken aşamada StepN’den para kazanabilirler, ancak zamanla aktif kalmaya da alışacaklar, bu nedenle finansal ödüllerden bağımsız olarak yürümeye veya koşmaya devam edecekler.”

“Pek çok insan StepN’i gerçek bir oyun olarak görmüyor. Welinder & Shi Capital’in kurucu ortağı ve StepN’in ilk yatırımcılarından Curt Shi, “Kullanıcılar bundan para kazanabilecekleri için onu çalışan bir uygulama olarak da görmüyorlar” dedi. “Şu anda ne olduğunu tanımlamak zor ama zaman gösterecek.”

Katil uygulaması?

Huang’ın diğer savunması, StepN’nin blockchain’i dünyaya duyurmada oynayabileceği rol. Uygulama kullanıcılarının %30’u daha önce hiç blockchain hizmeti kullanmadı.

“Birçok kişi ticaret yapmak için Binance ve Coinbase gibi merkezi borsaları kullanmış olabilir, ancak çok azı DEX’in ne olduğunu biliyor. [decentralized exchange] NFT’leri bir pazarda takas etmediler veya kendi kendine saklama cüzdanlarına sahip değiller. On milyonlarca web3 kullanıcısını bünyemize katma potansiyeline sahibiz ve bence bu çok anlamlı bir şey.”

“Bence insanlar konuya çok fazla dikkat ediyor. [sustainability] sorun, ”diye devam etti kurucu. “ROI zamanla yavaşlayabilir, ancak tüm oyunların yaşam döngüleri vardır. Ayrıca bir uygulamanın yarattığı değere de bakmanız gerekiyor.”

Kripto değerlerinin çökmesi nedeniyle momentum, uygulama için beklenenden daha erken yavaşlayabilir. Girişim sermayesi firmaları Startup’ları bir “kripto kışı”na hazırlanmaları konusunda uyarıyor ve Coinbase gibi endüstri devleri işe alım konusunda fren yapıyor. Tüketiciler pazara olan güvenlerini yitirdikçe ve jetonlara veya NFT’lere harcamaya daha az istekli hale geldikçe, ekonomilerini desteklemek için yeni kullanıcıları çekmeye dayanan blok zinciri uygulamaları daha fazla engelle karşılaşabilir.

Ancak Huang, mevcut krizde gümüş bir astar bulur. “Piyasada çok köpük vardı. Şimdi balon patlıyor, ayakkabılarımız daha uygun fiyatlı olacak ve sadece [blockchain] gerçek kullanım durumu olan uygulamalar hayatta kalacak. ”

“Piyasa açıkça köpüklüydü, bu yüzden iyi bir şey [StepN’s market cap] Son birkaç günde küçüldü,” dedi Shi. “Ultra yüksek bir piyasa değerini korumak takım için stresli olabilir ve şimdi takım ürünün kendisine daha fazla odaklanacak ve StepN’in ayıda daha iyi performans göstereceğine ve bir sonraki boğa piyasasında kazanan olacağına inanıyoruz.”

Avustralya, Birleşik Krallık, ABD ve Singapur dahil olmak üzere ülkelerde hızla genişleyen 70 kişilik bir ekiple faaliyet gösteren StepN’in bir sonraki adımı, token sahibi topluluğu etrafında bir sosyal ürün oluşturmaktır. sürekli bir akış yeni koşucular.genel-24