Instagram büyük bir “marka yenileme” bugün, çoğunlukla bazı pazarlama materyallerini tazelemek ve logolar hakkında büyük, dalgalı açıklamalar yapmak için süslü bir terim. Ve burada da bunlardan bolca var. (İlginizi çekebilir miyim? aydınlatılmış gradyanlar hakkında uzun bir arasöz?) Ama çok daha büyük bir değişiklik daha var: Instagram kendi yazı tipini yarattıhem pazarlamada hem de uygulamanın kendisinde ileriye dönük olarak geniş çapta kullanmayı planladığını Instagram Sans olarak adlandırdı.

Şirket, Instagram Sans’ın Instagram’ın logosundan ilham aldığını ve “glifin şeklini ve sadeliğe ve zanaatkarlığa olan bağlılığımızı yansıttığını” söyledi. (Dediğim gibi, el dalgalı.) Büyük ölçüde kareler ve dairelerin birleşiminden ya da Instagram’ın sevgiyle adlandırdığı gibi sincaplardan ilham alıyor. Ve Instagram’ın her zaman yapmaya çalıştığı gibi, “t”nin altındaki pek düz olmayan terminal gibi daha insani görünmesini sağlayan birkaç ayrıntıyla mükemmel piksel ve el yapımı karışımı. Bazı yerlerde Instagram’ın yıllardır kullandığı el yazısı logosunun evrimini görebilirsiniz.

Instagram Sans’ın bir kısmı normal görünüyor – ve bazıları değil.
Resim: Instagram

Instagram Sans yazı tiplerinin çoğu, oldukça basit sans-serif yazılardır; bu, böylesine küresel ve çeşitli bir kullanıcı grubuna sahip bir marka için anlamlıdır. Instagram, yazı tipinin Tayca ve Japonca gibi yazı dilleri de dahil olmak üzere mümkün olduğunca çok dilde çalıştığından emin olmak için dilbilimcilerle birlikte çalıştığını söyledi. Bazı yazı tiplerinde, yalnızca büyük “Q” harfinin kuyruğundaki küçük bir tümsek, bunun alışılmadık bir yazı tipi olduğunu gösterir. Ama sonra, hemen hemen her harfe, bazen havalı bir etki (büyük harf “W” süper hip yoga stüdyosunun logosuna benziyor) ve bazen çok garip sonuçlara (küçük harf “ r” bir harfe bile benzemiyor).

Daha çılgın yazı tiplerinin Instagram’a verdiği şey, çok daha belirgin bir kimliktir. Şirketin, kullanıcıların Instagram Sans’ı denemeyi umduğu yerlerden biri, Sans Script’te yazılmış bir başlığın yırtık bir TikTok videosuna benzemeyeceği Hikayeler ve Makaralar’da. Dikey video norm haline geldikçe, sosyal manzaraya nüfuz eden belirli bir aynılık var ve gereksiz yere dalgalı bir “x” her şeyi değiştirmeyebilir, ancak bu bir şeydir.

Ancak asıl soru, kullanıcıların yeni görünüm hakkında nasıl hissedecekleri. Meta, kullanıcıların değişmeye ne kadar dirençli olabileceğini herkesten daha iyi bilir; tüm “10.000’i yeni Facebook’a karşı!” gruplar? Bu nedenle Instagram, uygulamayla ilgili her şeyi ilk günden tamamen elden geçirmek yerine küçük başlıyor olabilir. Ama siz farkına varmadan sincapların daha fazla yerde görünmeye başladığını görürseniz şaşırmayın.genel-2