Hyundai, 2025 yılına kadar ABD’de elektrifikasyon ve otonom araç teknolojisini hızlandırmak için 10 milyar dolardan fazla yatırım yapmayı planladığını söyledi.

Bu potun bir kısmı, Hyundai’nin Cuma günü açıkladığı Gürcistan’daki yeni bir EV tesisi ve pil üretim tesisi için ayırdığı 5.5 milyar doları içeriyor. Bağlı olmayan tedarikçiler 1 milyar dolar daha katkıda bulunmak bu projeye toplam maliyeti 6,5 milyar dolara itiyor.

Hyundai’nin toplam ABD yatırımının geri kalan 4,5 milyar dolarlık kısmı, otomobil üreticisinin “gelecekteki kilit işler” olarak tanımladığı şeye gidecek. Hyundai’nin görüşüne göre, geleceğin önemli işletmeleri robotik, yapay zeka teknolojileri, gelişmiş hava hareketliliği ve otonom sürüş kabiliyeti anlamına geliyor. Özellikle Hyundai, fonlarını ortak girişimler ve yan kuruluşlar aracılığıyla yatıracağını söyledi.

Yatırım, Hyundai’nin Kia ve Genesis markaları için Ar-Ge operasyonlarını yükseltmesine de yardımcı olacak. şirket dedi.

EV’ler ve piller

Yetkililere göre, yeni EV fabrikası Georgia tarafından işe alınan en büyük ekonomik kalkınma anlaşması. 2.923 dönümlük alanın gelecek yılın başlarında temel atması ve 2025’in ilk yarısında yıllık 300.000 birim kapasiteyle ticari üretime başlaması planlanıyor.

Operasyonlar, Hyundai’nin 2026 yılına kadar ABD’de ilk üç elektrikli araç sağlayıcısı olma hedefine ulaşmasına yardımcı olacak. Temel olarak yenilenebilir enerji kaynaklarıyla desteklenen tesis, robotların insan işçilere yardımcı olacağı, yüksek düzeyde bağlantılı, otomatikleştirilmiş ve esnek bir üretim sistemi kullanacak. Hyundai dedi.

Hyundai, tesisin 2025 yılına kadar piyasaya sürmeyi planladığı 23 EV’den bazılarını üreteceğini söyledi. Batarya üretim tesisi, Hyundai’nin istikrarlı bir tedarik zinciri kurmasına yardımcı olacak.

robotik

2020’de Hyundai, mobil robotik firmasına 1,1 milyar dolar değerinde bir anlaşmayla SoftBank’tan Boston Dynamics’in %80 hissesini satın aldı. Pazar günü açıklanan 10 milyar dolarlık yatırımın bir kısmı, bileşen üretiminden lojistiğe kadar bir robotik değer zinciri oluşturmaya gidecek.

Boston Dynamics, çeşitli endüstrilerde çalışmak üzere ilk iki ticari robotu Spot ve Stretch’i piyasaya sürdü. Spot, elektrik hizmetleri, inşaat, imalat, petrol ve gaz ve madencilik endüstrilerinde kullanılmak üzere kullanılıyor. Kutuları hareket ettiren bir robot kol olan Stretch, depo tesislerinde ve dağıtım merkezlerinde kullanılmak üzere pazarlanmaktadır.

Para aynı zamanda, bir el bagajına eşdeğer boyutta otonom bir kargo taşıyıcısı olan Tiger gibi Ultimate Mobility Araçlar üzerinde çalışan Hyundai’nin yan kuruluşu New Horizons Studio’yu da destekleyecek.

AV’ler

2019 yılında Hyundai, AV teknolojisi geliştiren küresel bir tedarikçi olan Aptiv ile 4 milyar dolarlık bir ortak girişim kurdu. Ortaya çıkan AV teknolojisi şirketi Motional, şu anda Las Vegas’taki Lyft ve Via rideshare uygulamalarında otonom sürüş teknolojisini kullanıyor.

Hyundai, Motional’ı aktif olarak destekleyeceğini, yani şirketin ticari operasyonlara doğru ilerledikçe girişime daha fazla para yatırmayı planladığını söyledi.

Teknolojiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Laura Major, Çarşamba günü TechCrunch Mobility konferansında yaptığı açıklamada, Motional’ın markanın Ioniq 5 EV’sine dayanan Hyundai robotaksisini gelecek yıl Lyft’in Las Vegas’taki ağına yerleştireceğini söyledi. Arabalar, insan güvenliği operatörleriyle birlikte gelecek, ancak otele bırakma ve alma manevralarını otonom olarak gerçekleştirebilmelidir.

Hava hareketliliği

Hyundai, hava hareketliliğini intermodal seyahat için mevcut ağlara nasıl entegre edeceğini bulmak için geçen yıl Washington DC merkezli Supernal’i piyasaya sürdü.

Girişim, müşterilerin bir dizi araba, tren, gelişmiş hava hareketliliği, eVTOL ve e-scooter kullanarak yolculuklarını planlamaları için bir uygulama geliştiriyor. 2028 yılında ticari hizmete başlamayı hedefliyor.genel-24