Kredi: NASA, ESA ve B. Holwerda (Louisville Üniversitesi Araştırma Vakfı, Inc.); Görüntü işleme: G. Kober (NASA Goddard/Catholic University of America)

Arp 40 olarak da bilinen IC 4271’in bu yeni NASA Hubble Uzay Teleskobu görüntüsü, yaklaşık 800 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunan meraklı bir sarmal gökada çiftidir. Küçük gökada, Seyfert gökadası adı verilen bir tür aktif gökada olan daha büyük olanın üzerine bindirilmiştir.

Seyfert gökadaları, 1943’te çok parlak emisyon çizgileri olan sarmal gökadalar hakkında bir makale yayınlayan gökbilimci Carl K. Seyfert’in adını almıştır. Bugün tüm galaksilerin yaklaşık %10’unun Seyfert galaksileri olabileceğini biliyoruz. Merkezlerinde süper kütleli kara delikler bulunan ve çok miktarda radyasyon yayan malzeme toplayan galaksiler olan “aktif galaksiler” sınıfına aittirler. Seyfert gökadalarının aktif çekirdekleri, görünür tayfın dışındaki ışıkta gözlemlendiğinde en parlaklarındadır. Bu çiftteki daha büyük gökada, çok parlak bir kızılötesi ve görünür ışık kaynağı olduğu anlamına gelen Tip II Seyfert gökadasıdır.

Görüntü, düşük kütleli disk gökadalarının enerji dağılımlarını şekillendirmede tozun rolünü incelemek için tasarlanmış Hubble gözlemleri sırasında toplanan verileri kullanır. Hubble gözlemleri, birinin diğerinin önünde olduğu altı çift gökadaya baktı. Hubble’ın Geniş Alan Kamerası 3’ün duyarlı olduğu geniş ışık aralığı ve çözünürlüğü, araştırmacıların ön plandaki gökadanın toz diskini morötesi, görünür ve kızılötesi ışık boyunca ince ayrıntılarla haritalamasına olanak verdi. IC 4271 bir Tip II Seyfert Gökadası olduğundan, ışığın görünür ve kızılötesi dalga boyları görüntüye hakimdir. Bu görüntüdeki renkler öncelikle görünür ışıktır, mor renk ultraviyole ışığı temsil eder ve kırmızı, yakın kızılötesi ışığı temsil eder.


Resim: Hubble, galaksi NGC 5728’i görüyor


NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi tarafından sağlandı

Alıntı: Hubble, 23 Mayıs 2022’de https://phys.org/news/2022-05-hubble-captures-peculiar-pair-spiral.html adresinden alınan tuhaf bir sarmal gökada çifti (2022, 23 Mayıs) yakaladı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1