Yaklaşık 800 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunan bir çift sarmal gökada olan IC 4271’in Hubble Uzay Teleskobu görüntüsü. Kredi: NASA, ESA ve B. Holwerda (Louisville Üniversitesi Araştırma Vakfı, Inc.); Görüntü işleme: G. Kober (NASA Goddard/Catholic University of America)

Bu yeni NASA Hubble uzay teleskobu Arp 40 olarak da bilinen IC 4271’in görüntüsü, yaklaşık 800 milyon ışıkyılı uzaklıkta garip bir sarmal gökada çifti gösteriyor. Küçük gökada, Seyfert gökadası adı verilen bir tür aktif gökada olan daha büyük olanın üzerine bindirilmiştir.

Seyfert galaksileri, 1943’te gökbilimci Carl K. Seyfert’in adını almıştır. bir makale yayınladı çok parlak emisyon çizgileri olan sarmal gökadalar hakkında. Artık tüm galaksilerin yaklaşık %10’unun Seyfert galaksileri olabileceğini biliyoruz. “Aktif galaksiler” sınıfına aittirler – merkezlerinde süper kütleli kara delikler bulunan ve çok miktarda radyasyon yayan malzeme toplayan galaksiler. Seyfert gökadalarının aktif çekirdekleri, görünür tayfın dışındaki ışıkta gözlemlendiğinde en parlaklarındadır. Bu çiftteki daha büyük gökada, çok parlak bir kızılötesi ve görünür radyasyon kaynağı olduğu anlamına gelen Tip II Seyfert gökadasıdır.

Düşük kütleli disk gökadalarının enerji dağılımlarını şekillendirmede tozun rolünü incelemek için tasarlanan Hubble gözlemleri sırasında toplanan veriler, görüntüyü oluşturmak için kullanıldı. Hubble gözlemleri, birinin diğerinin önünde olduğu altı çift gökadaya baktı. Hubble’ın Geniş Alan Kamerası 3’ün duyarlı olduğu geniş ışık aralığı ve çözünürlüğü, araştırmacıların ön plandaki gökadanın toz diskini morötesi, görünür ve kızılötesi ışık boyunca ince ayrıntılarla haritalamasına olanak verdi.

IC 4271 bir Tip II Seyfert Gökadası olduğundan, ışığın görünür ve kızılötesi dalga boyları görüntüye hakimdir. Bu görüntüdeki renkler öncelikle görünür ışıktır, mor renk ultraviyole ışığı temsil eder ve kırmızı, yakın kızılötesi ışığı temsil eder.uzay-2