Arada bir, Google, kaçırılması imkansız olan çok kullanışlı yeni bir özellik yayınlar. Hayatınızı kolaylaştırmak için artık doğrudan bir Google Dokümanlar belgesinden e-posta oluşturmak mümkün.

Bir örnek verelim: bir müşteriye veya üçüncü bir tarafa göndermek için bir e-posta yazmanız istendi. Normalde, e-postayı yazar, kopyalayıp ekibinizin diğer üyelerine göndermek için yapıştırırsınız – böylece okuyabilir ve herhangi bir değişiklik önerebilirler. Geri bildirimlerini aldıktan sonra, e-postayı yeniden işler, kopyalayıp Gmail’deki bir “Yeni İleti” penceresine yapıştırır ve ardından gönderirsiniz.

Google ekibi, Gmail için doğrudan Google Dokümanlar’da taslaklar oluşturmayı mümkün kıldığı için artık çok daha iyi bir çözüm var. Ardından bu dokümanı ekibinizle paylaşabilir, geri bildirim alabilir ve ardından Dokümanlar’dan e-postayı gönderebilirsiniz. Hatta bir belge oluşturabilir ve farklı alıcılara göndermek için birden fazla e-posta oluşturabilir, belgeyi ekibinizle paylaşabilir ve diğer insanlardan mektupları yazmanıza yardım etmelerini isteyebilirsiniz.

Evet, bu çok güzel. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey bir Google hesabı ve Google Drive’a erişim.

Google Dokümanlar’da bir taslak e-posta oluşturun

İlk olarak, yeni bir Google Dokümanlar belgesi açın. İmlecinizi belgede herhangi bir yere yerleştirin.

sonra tıklayın Ekle > Temel Bileşenler > E-posta Taslağı.

Bir Google Dokümanlar belgesine bir taslak e-posta ekledikten sonra, e-postanızı Gmail’de çalışıyormuş gibi oluşturmanın zamanı geldi. Aşağıdaki şema gibi alıcı, Cc, Bcc, konu ve e-posta gövdesi ekleyebilirsiniz.

E-posta bloğu bir Google Dokümanlar belgesine eklendi ve artık ekler ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, ek ekleyebileceğiniz, gövde metnini biçimlendirebileceğiniz, vb. ayrı bir açılır pencere açacak olan bloğun solundaki mavi Gmail simgesine tıklayın (yukarıya bakın).

Bir Google Dokümanlar belgesindeki e-posta bloğundan gönderirken Gmail açılır penceresi görünüyor.

İşiniz bittiğinde, “gönder” düğmesine tıklayın ve mektup alıcıya gönderilir. Mesajı gönderdikten sonra açılır pencereyi manuel olarak kapatmalısınız. Belgeden göndermek istemiyorsanız, her zaman Gmail’e gidebilir ve gönderilmeyi bekleyen e-postayı bulacağınız Taslak etiketini seçebilirsiniz.

Google Dokümanlar’ın bu yeni özelliğinden yararlanmak için yapmanız gereken tek şey bu. E-postalar üzerinde ortak çalışma yapmanız gerekiyorsa veya Google Dokümanlar’da çalışırken yalnızca hızlı bir şekilde mesaj oluşturmak istiyorsanız, şimdi yapabilirsiniz.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15