Ericsson ve Alman Telekom rüzgarın gücünden yararlanıyorlar ve güneş enerji açlığında 5G Almanya’daki mobil site, artan elektrik maliyetlerine karşı korunma çabası içinde.

Halihazırda yüksek faturaların daha da artmasıyla, enerji yoğun Avrupalı ​​şirketler, güvenilir, düşük karbonlu enerjiyi güvence altına almak için yenilikçi yollar arıyor.

Telekom operatörleri, 2030 yılına kadar yeni nesil 5G ağlarının piyasaya sürülmesi için dünya genelinde 872 milyar doları Morgan Stanley’e kanalize etmeleri gerektiğinden, maliyetleri düşürmek için ekstra motivasyona sahipler.

Ericsson’un sürdürülebilirlik başkanı Mats Pellback Scharp bir röportajda, “Sektörümüz için enerji maliyetleri yılda yaklaşık 25 milyar dolar, mevcut enerji fiyatlarıyla muhtemelen 30 milyar dolara yakın,” dedi. “Yani, radyo ekipmanına ve diğer şeylere yapılan yatırımla aynı büyüklükte.”

Ericsson, 5 kilovatlık rüzgar türbini ve güneş modüllerinin teorik olarak Münih’in yaklaşık 120 mil kuzeyinde, Bavyera eyaletindeki Dittenheim bölgesinin tamamına güç sağlayabileceğini söyledi.

On iki metrekarelik güneş panelleri bir yıldır faaliyet gösteriyor ve gerekli enerjinin yaklaşık %10’unu sağlıyor.

Rüzgar düştüğünde veya güneş battığında, ana şebekeye bağlantı yoluyla merkezi, genellikle fosil yakıtla çalışan bitkilerden geldiğinde yedekleme.

Scharp, telekom operatörlerinin piyasa fiyatları daha yüksek olduğunda – tipik olarak sabah ve akşam saatlerinde – yerel yenilenebilir enerji kullanabileceğini ve daha düşük talep maliyetleri azalttığında şebekeye güvenebileceğini söyledi.

Yeni sistem gelecekte diğer mobil sitelere hızla yayılabilir.

McKinsey’e göre, telekom operatörlerinin ortalama işletim harcamalarının yaklaşık %5’ini enerji maliyetleri oluşturuyor.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9