Tesla CEO’su Cuma günü Brezilya’yı ziyaret etti. Gezinin nedeni, yerel hükümetle Amazon bölgelerini SpaceX Starlink uydu internetine bağlamak için bir program başlatmak için bir ortaklıktı.

Gazetecilere konuşan Elon Musk, bir yıl içinde (Mayıs 2023’te) Tesla’nın zaten direksiyon başında sürücülerin bulunmasını gerektirmeyen insansız sürüş sistemine sahip arabalara sahip olacağını söyledi. Elon Musk’ın geçmişte defalarca bu tür açıklamalar yaptığını ancak tahminlerinde hep yanıldığını belirtmekte fayda var.

Daha önce 2020’de yollarda bir milyon Tesla robot taksi olacağını iddia etmişti. Bu yıl Musk, hedefini 1 milyon Full Self-Driving (FSD) beta kullanıcısı olarak değiştirdi ve bu büyük bir fark.Full Self-Driving (FSD) beta sürümü, otonom sürüş sisteminin özelliklerine sahiptir, ancak bazen başarısız olur, sürücünün sürekli direksiyon başında olmasını, durumun farkında olmasını ve kontrolü ele almaya hazır olmasını gerektirir.

Tesla, Tam Kendi Kendine Sürüş sistemini geliştirmeye ve sinir ağlarını eğitmek için veri toplamaya devam ediyor. Tesla, yeterli iyileştirmelerle FSD sisteminin sonunda sürücü gözetimi olmadan kullanılabilecek kadar güvenli olacağını umuyor.genel-22