Liller 1 küresel kümesinin Hubble Uzay Teleskobu görüntüsü. Kredi: ESA/Hubble & NASA, F. Ferraro

Küresel küme Liller 1’in bastırılmış kırmızı tonları, bu görüntüde, delici mavi yıldızların yoğun saçılımı tarafından kısmen karartılmıştır. Aslında, Hubble’ın Geniş Alan Kamerası 3 (WFC3) sayesinde bu görüntüde Liller 1’i bu kadar net görebiliyoruz, çünkü WFC3 insan gözünün göremediği ışığın dalga boylarına duyarlıdır.

Liller 1, Dünya’dan sadece 30.000 ışıkyılı uzaklıkta – bu onu astronomik açıdan nispeten yakın bir komşu yapıyor – ama içinde yatıyor. Samanyolu‘çıkıntı’, galaksimizin merkezindeki yoğun ve tozlu bölge. Bu nedenle, Liller 1, saçılan yıldızlararası toz tarafından görüş alanından büyük ölçüde gizlenmiştir. görülebilir ışık (özellikle mavi ışık) çok etkili. Neyse ki, bir miktar kızılötesi ve kırmızı görünür ışık bu tozlu bölgelerden geçebilir. Hubble’ın WFC3’ü hem görünür hem de yakın-kızılötesi (görünür olana yakın olan kızılötesi) dalga boylarına duyarlıdır, bu da bizi engelleyen toz bulutlarının içinden görmemizi sağlar ve Liller 1’in bu muhteşem görüntüsünü sağlar.

Liller 1 özellikle ilginç bir küresel kümedir, çünkü türünün çoğundan farklı olarak çok genç ve çok yaşlı yıldızların bir karışımını içerir. Küresel kümeler tipik olarak yalnızca bazıları neredeyse Evrenin kendisi kadar eski olan eski yıldızları barındırır. Bunun yerine Liller1 oldukça farklı yaşlara sahip en az iki farklı yıldız popülasyonu içerir: en eskisi 12 milyar yaşında ve en genç bileşeni sadece 1-2 milyar yaşında. Bu, gökbilimcilerin, bu yıldız sisteminin olağanüstü uzun bir süre boyunca yıldız oluşturabildiği sonucuna varmalarına yol açtı.uzay-2