Corsair, AMD’nin Computex 2022 açılış konuşması sırasında ilk oyun dizüstü bilgisayarını piyasaya sürdü. Voyager adı verilen makine, yalnızca AMD donanımıyla piyasaya çıkıyor. AMD’den Frank Azor’a göre, aynı zamanda onu “gerçek bir mobil akış çözümü olarak tasarlanan ilk dizüstü bilgisayar” yapan birkaç benzersiz dokunuşa sahip.

Bu eklemeler, dizüstü bilgisayarın menteşesinde bulunan 10 tuşlu bir akış komuta merkezi ve bir Full HD web kamerası içerir. Her ikisi de Elgato yazılımının iki önemli parçası tarafından destekleniyor: Komuta merkezi için Stream Deck ve görüş alanını ayarlamanıza, video girişlerini değiştirmenize ve videonuzun görünümünü değiştirmenize olanak tanıyan web kamerası için Camera Hub.

Corsair Voyager, kaputun altındaki AMD Advantage programının bir parçasıdır, bu nedenle yalnızca bir Ryzen CPU ve Radeon GPU ile donatılmıştır. AMD, Computex sunumu sırasında ayrıntılardan bahsetmedi, ancak makinenin her iki parça için de en yeni nesillerle piyasaya sürüleceğini söyledi. a Mayıs ayının başlarından sızıntı Voyager için amiral gemisi konfigürasyonu olabilecek Ryzen 9 6900HX ve Radeon RX 6800M’ye sahip bir Corsair dizüstü bilgisayarı referans aldı.

Ayrıca makine, Corsair DDR5 bellek ve FreeSync Premium destekli 16 inç 240Hz 1440p ekran ile donatılmış olarak geliyor.

AMD Advantage programının bir parçası olarak Voyager, SmartShift ve Smart Access Memory dahil olmak üzere bir dizi AMD Smart teknolojisine erişime sahiptir. Ayrıca yeni duyurulan Smart Access Storage’a da erişebilecek. Bu teknoloji, Microsoft’un DirectStorage API’sini AMD Advantage dizüstü bilgisayarlarda etkinleştirerek desteklenen oyunlarda yükleme sürelerini artırmaya yardımcı olur.

Şu anda Akıllı Erişim Belleği hakkında fazla bir şey bilmiyoruz, ancak AMD önümüzdeki aylarda daha fazla haber beklediğini söylüyor. AMD, bu işi CPU’ya yüklemek yerine GPU’nun oyun varlıklarını açmasına izin verdiğini ve bunun da yükleme sürelerini iyileştirmesi gerektiğini söylüyor. Bu tür bir teknolojinin iş başında olduğunu zaten gördük. unutulmuşhangi bir saniyeden daha kısa sürede yükleme yeteneğine sahip olabilir.

Corsair Voyager oyun dizüstü bilgisayarının yakından görünümü.

Corsair Voyager, hem önceden yapılandırılmış modellerde hem de Origin PC üzerinden kişiselleştirilebilir sürümlerde bu yaz satışa sunulacak. Henüz fiyatlandırma konusunda bir bilgimiz yok, ancak Touch Bar benzeri bir akış komuta merkezi ve amiral gemisi AMD donanımı ile muhtemelen pahalı olacak.

AMD’nin Computex 2022’de dizüstü bilgisayar cephesinde paylaşmak zorunda olduğu tüm haberler bu değil. Şirket ayrıca “günlük dizüstü bilgisayar” için yeni Mendocino işlemcilerini duyurdu. Bu yongalar dört adede kadar çekirdeği destekler ve Windows dizüstü bilgisayarları ve Chromebook’ları 400 ila 700 ABD Doları arasında hedefler.

Bu yeni çipler, Ryzen 6000 serisinin geri kalanı gibi hala 6nm üretim süreci üzerine inşa ediliyor ve entegre bir RDNA 2 GPU ile donatılmış olarak geliyorlar. Yeni üretim sürecini kullanmalarına rağmen, eski Zen 2 mimarisini temel alıyorlar. AMD, Mendocino çipli ilk makinelerin 2022’nin son birkaç ayında piyasaya sürüleceğini söylüyor.


genel-19