Bilgi Komiserliği Ofisi (ICO) İngiltere’de Pazartesi günü para cezası yüz tanıma gözetim firması Clearview AI Yüz tanıma için kullanılabilecek küresel bir çevrimiçi veritabanı oluşturmak için web ve sosyal medyadan toplanan Birleşik Krallık’taki ve başka yerlerdeki insanların görüntülerini kullanmak için 7,5 milyon sterlin (9,5 milyon $) üzerinde.

ICO ayrıca, şirkete Birleşik Krallık’ta ikamet edenlerin kişisel verilerini almayı ve kullanmayı durdurmasını ve sistemlerinden verileri silmesini emreden bir yaptırım bildirimi yayınladı.

Clearview AI, çevrimiçi bir veritabanı oluşturmak için tüm dünyadaki internet ve sosyal medya platformlarında halka açık bilgilerden 20 milyardan fazla insan yüzleri ve verileri topladı.

ICO yaptığı açıklamada, insanlara fotoğraflarının bu şekilde toplandığı veya kullanıldığı konusunda bilgi verilmediğini söyledi.

“Şirket yalnızca bu kişilerin kimliklerinin tespit edilmesini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda davranışlarını etkin bir şekilde izliyor ve bunu ticari bir hizmet olarak sunuyor. Bu kabul edilemez. Bu nedenle hem şirkete para cezası vererek hem de bir icra bildirimi yayınlayarak Birleşik Krallık’taki insanları korumak için harekete geçtik. ,” dedi İngiltere Bilgi Komiseri John Edwards.

İnsanların, verilerinin dünyanın neresinde kullanıldığına bakılmaksızın kişisel bilgilerine saygı gösterilmesini beklediklerini söyledi.

Edwards, “Küresel şirketlerin bu nedenle uluslararası yaptırımlara ihtiyacı var. Dünyanın dört bir yanındaki meslektaşlarımızla çalışmak, bu eylemi gerçekleştirmemize ve insanları bu tür müdahaleci faaliyetlerden korumamıza yardımcı oldu,” diye ekledi.

Bu ayın başlarında Clearview AI, işletmelerin ve diğer özel kuruluşların hizmetini kullanmasını kalıcı olarak yasaklamayı kabul etti.

Yasal bir anlaşma kapsamında Clearview AI, şirketin çığır açan bir gizlilik yasası olan ABD’deki Illinois Biyometrik Bilgi Gizliliği Yasası (BIPA) ile uyumlu olmasını sağlayan yeni bir dizi kısıtlamayı kabul etti.

ICO yaptırım eylemi, Clearview AI’nin insanların görüntülerini kullanmasına, internetten veri kazımasına ve yüz tanıma için biyometrik verilerin kullanımına odaklanan Avustralya Bilgi Komisyonu Ofisi (OAIC) ​​ile ortak bir soruşturmanın ardından geldi.

Edwards, “Bu uluslararası işbirliği, 2022’de insanların mahremiyet haklarını korumak için şart. Bu, Avustralyalı meslektaşlarımızla bu durumda yaptığımız gibi, diğer ülkelerdeki düzenleyicilerle çalışmak anlamına geliyor” dedi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9