Daha fazlası için On yıl boyunca Cisco, önemli mali kaynaklarını kesintileri uzak tutmak için kullandı. Ekmek ve tereyağı işi her zaman ağ oluşturma ekipmanı olsa da, son 15 yılın büyük bölümünde, düzenli olarak daha küçük teknoloji firmalarını satın alarak bir yazılım ve hizmet şirketine dönüşmeye çalıştı.

Geçen yıl yazdığım gibi, şirket son birkaç yılda 30 yeni girişim satın aldı ve işini satın alınan varlıkların üzerine inşa etme konusunda uzun bir geçmişe sahip. 90’lardaki köklerine geri dönerseniz, Cisco 200’den fazla satın alma işlemine dahil olmuştur.

Yaklaşım, şirketin yıllar içinde makul bir gelir artışı bildirmesine yardımcı oldu, ancak bozulma köpekleri sonunda yetişmiş olabilir. Onun son üç aylık sonuçlardüpedüz çirkin olmasa da, su basan bir şirketi gösteriyordu.

Kötü haber sayıların ötesine geçiyor

Yeni başlayanlar için Cisco, gelirin bir önceki yıla göre 12,8 milyar dolar seviyesinde sabit kaldığını, analistlerin ise 13,3 milyar dolar beklediğini söyledi – önemli bir boşluk. Ne yazık ki, kötü haberler burada bitmedi.

Tedarik zinciri sorunları çözüldüğünde bile, Cisco ağ oluşturmada yenilik yapmanın ve para kazanmanın bir yolunu bulmalıdır – bu, son dört ila altı yıldır mücadele ettiği bir şey. Holger Mueller, Constellation Research analisti

Şirket ayrıca cari çeyrek gelirinin %1 ila %5,5 düşmesini bekliyor. Bu oldukça geniş bir aralık, ancak nasıl dilimlerseniz dilimleyin, analistler yaklaşık %6’lık bir büyüme beklerken biz bir düşüşe bakıyoruz.

Önümüzdeki yıl da, büyümenin yalnızca %2 ila %3 arasında sabitlenmesiyle falan filan görünüyor. Açık olmak gerekirse, bu, geliri düşürmekten daha iyidir, ancak şirketin satın alma stratejisi, ağ donanımı işinden elde edilen gelir eksikliğini telafi etmek için yeterince yapmıyor gibi görünüyor.

Gelir artışının yavaş olması neden önemlidir? Pekala, yavaşlayan gelir artışı negatife dönebilir ve bu, şirketin gelecekteki karlılığının mevcut büyüklüğü tarafından kısıtlanacağını ima ettiği için.

Rakiplerinin gelirlerinin arttığı ve dolayısıyla daha fazla yükselme potansiyeline sahip oldukları göz önüne alındığında, azalan gelirler Cisco’yu işe almayı ve satın almayı zorlaştırabilir – öz sermaye tazminatınızın büyüme potansiyeli sınırlı olduğunda ve daha zor olduğunda bir şirkette çalışmak isteyen kim? durgunluk içinde olan bir hisse senedi ile diğer şirketleri satın almak.

Tek haneli büyümeyle düşen veya flört eden halka açık teknoloji şirketlerinin satış yapmak, liderliği görevden almak veya daha küçük parçalara ayrılmak için dış baskı altında kaldığını gördük. Cisco’nun muhtemelen bunlardan hiçbirinin olmasını istemediği göz önüne alındığında, gelir artış oranı kritik öneme sahiptir.

Gelir türü de önemlidir

Son zamanlarda Wall Street, gelirlerinde önemli artışlar kaydeden şirketlere bile nazik davranmadı. Bu yüzden belki de şaşırtıcı değildi Cisco’nun hissesi yüzde 13 düştü bildirildikten sonraki gün.genel-24