Kaynaklar, yaptırımlar kapsamında AvtoVAZ fabrikasında Lada markası altında Duster crossover üretiminin başlamasının yıllar alabileceğini söylüyor. Bu, her zaman çok zaman ve para gerektiren çok karmaşık bir prosedürdür.

Avtograd News, eski Renault fabrikasının ekipmanı söktüğünü ve orada kalan bileşenlerle birlikte AvtoVAZ’a sevkiyat için hazırladığını söyleyen önceki basın haberlerini yalanlıyor. İçeridekiler, aslında her şeyin tamamen farklı olduğunu bildiriyor.

AvtoVAZ’ın şasi üretim müdürü Arkady Glazunov, kendisi ve meslektaşlarının sadece önümüzdeki hafta Avtoframos’a (Moskova’daki eski Renault fabrikası) gideceklerini doğruladı. Orada, sahayı bir bütün olarak incelemeyi ve daha önce Renault Duster’ı üretmek için kullanılan hatların ve üretim ekipmanının durumunu değerlendirmeyi planlıyorlar.Duster’ın üretimini devretmek için şu ana kadar herhangi bir işlem yapılmadı. İçeridekilerin dediği gibi, “Bunun olacağı bir gerçek değil.” Kaynak kompleksinden ve AvtoVAZ’ın üretim lojistik müdürlüğünden kaynaklara atıfta bulunurlar.

Daha önce, Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın otomotiv endüstrisi ve demiryolu mühendisliği bölümü müdürü Denis Pak, Renault’nun AvtoVAZ’ın Duster crossover’ı Lada markası altında üretmesine izin verdiğini doğruladı.

Ayrıca VAZ-21179 motorlu yeni Duster’ın VAZ konveyörünün ilk hattında üretileceği bildirildi.genel-22