Bir Bloomberg raporuna göre Chipmaker Broadcom, sanallaştırma devi VMware’i satın almak için görüşmelerde bulunuyor.

Bununla birlikte, tartışmalar “son günlerde hızlanmış” olsa da, tartışmalar bir süre daha devam edebilirse makaleyi temin eder. CNBC, Broadcom’un Perşembe günü VMware’i satın aldığını duyurmaya hazırlandığını garanti ediyor.

VMware’in piyasa değeri yaklaşık 40 milyar dolar ve Broadcom’unki 222 milyar dolar civarında.

Broadcom / VMware sinerjileri açık değil

Broadcom, işini yarı iletkenlerin ötesinde çeşitlendirmek için biraz zaman arıyor. 2018’de CA Technologies’i 19 milyar dolara satın alması ve bir yıl sonra Symantec’in güvenlik işini 10.7 milyar dolara satın alması buna tanıklık ediyor. Geçen yıl Broadcom, 15 ila 20 milyar dolara SAS Enstitüsü’nü ele geçirmeye çalıştı. Ancak SAS kurucusunun teklifi reddettiği bildirildi. Şirket daha önce 2016 yılında depolama ağı sağlayıcısı Brocade’i 6 milyar dolara satın almıştı. Ayrıca, Başkan Trump operasyonu engellemeden önce özellikle yarı iletken yazılım sağlayıcısı Qualcomm’u 117 milyar dolara satın almaya çalıştı.

Yine de Broadcom / VMware sinerjileri açık değil. İki şirket farklı pazarlarda faaliyet gösteriyor. Broadcom bilgisayar çipleri tasarlar ve üretir. VMware, bulut ve şirket içi yazılım ve hizmetler satmaktadır.

Ancak Broadcom, VMware’i satın almak isterse, miktar abartılı olabilir.

Broadcom için zor bir geçiş

Özellikle mevcut küresel çip sıkıntısı Broadcom için zorlu bir yama olduğundan. Bir Broadcom müşterisi olan Apple, kısmen Broadcom bileşenlerinin eksikliği nedeniyle iPhone 13 üretim hedeflerini 10 milyon birim azaltmak zorunda kaldı. Broadcom’daki çip teslim süreleri Şubat 2020’de 12,2 haftadan Mart 2021’de 22,2 haftaya çıktı.

Her şeyden önce, VMware’in bir satın alma girişiminden yana olduğu kesin değil. Kabul etmek gerekir ki şirket, veri merkezinin başına geçtikten sonra bulut bilişime başlamak zorunda kaldı. Ancak bulut bilişimin yıldızları, Amazon Web Services ve Google Cloud ile yaptığı son anlaşmalar, bu yeni teknolojide bir gelecek sağlıyor.

Reuters, VMware’in satın alınmasının Broadcom’un bulut müşterilerine daha iyi hizmet vermek için veri merkezi pazarlarına erişmesini sağlayacağından bahseder.

Michael Dell, bir “kral yapımcısı”

VMware, geçtiğimiz Kasım ayında 64 milyar dolarlık bir anlaşmayla Dell Technologies’den ayrıldı. 1998’de kuruldu, ilk olarak 2004’te EMC tarafından satın alındı, ardından 2016’da Dell’in EMC’yi satın almasıyla Dell tarafından devralındı. Geçen yıl Dell’den ayrıldı ve şimdi halka açık. Ancak Dell’in kurucusu Michael Dell, şirkette %41 hisse ile VMware’in en büyük hissedarı olmaya devam ediyor.

Bu, Michael Dell’i satın alma müzakerelerinde bir “kral yapıcı” yapıyor.genel-15