Orbital Test Flight 2 (OFT-2) görevi, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Doğu Saati ile 18:54’te (2254 GMT) uzay gemisi United Launch Alliance Atlas V roketinin üzerine sabitlenmiş olarak fırlatıldı.

Amerikan havacılık devi Boeing’in Starliner kapsülü, yıllarca süren başarısızlıkları ve yanlış başlangıçları takip eden kritik bir mürettebatsız test uçuşunda Perşembe günü Uluslararası Uzay İstasyonuna gidiyordu.

Uzay aracı, yolculuğunun başlarında bazı tahrik sorunlarıyla karşılaştı ve yörünge manevrasından sorumlu iki itici belirsiz nedenlerle başarısız oldu – ancak NASA yetkilileri görevin yolunda kaldığını söyledi.

Orbital Test Flight 2 (OFT-2) görevi, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Doğu Saati ile 18:54’te (2254 GMT) uzay gemisi United Launch Alliance Atlas V roketinin üzerine sabitlenmiş olarak fırlatıldı.

Başarısı, Boeing’in 2019’daki ilk teklifinden sonra, yazılım hataları nedeniyle ISS’ye yanaşamamasından sonra yıpranmış itibarını onarmanın anahtarıdır – biri hedefine ulaşmak için çok fazla yakıt yakmasına yol açarken, bir diğeri de uçağı yok edebilirdi. yeniden giriş sırasında araç.

Geçen yılın Ağustos ayında ikinci bir deneme planlandı, ancak Starliner, gerektiği gibi açılmayan yapışkan valfleri gidermek için fırlatma rampasından geri alındı ​​ve kapsül sonunda düzeltmeler için fabrikaya geri gönderildi.

Lansman sonrası bir basın toplantısında, kıdemli NASA yetkilisi Steve Sitch, “Genel olarak, uzay aracı gerçekten iyi gidiyor” dedi, ancak aynı zamanda mühendislerin şimdi anlamaya çalıştığı iki anormalliği de işaret etti.

NASA, Starliner’ı uzay istasyonuna giden astronotları için ikinci bir “taksi” hizmeti olarak onaylamak istiyor – Elon Musk’un SpaceX’inin 2020’de Dragon kapsülü için bir test görevinde başarılı olmasından bu yana sağladığı bir rol.

İlki, Starliner’ın kıç tarafında bulunan 12 yörüngesel manevra ve durum kontrolü (OMAC) iticisinden ikisinin önce ateşlenmesi, ancak daha sonra kapanması ve üçte birinin boşluğunu doldurmaya zorlamasıydı.

İkinci sorun, uzay aracını soğutmaktan sorumlu olan süblimatör olarak bilinen bir cihazın başlangıçta yavaş çalışmasıydı.

NASA, Starliner’ı uzay istasyonuna giden astronotları için ikinci bir “taksi” hizmeti olarak onaylamak istiyor – Elon Musk’ın SpaceX’inin 2020’de Dragon kapsülü için bir test görevinde başarılı olmasından bu yana sağladığı bir rol.

kefaret arayışı

2014 yılında, Uzay Mekiği programının sona ermesinden kısa bir süre sonra, Amerika Birleşik Devletleri’nin Rus Soyuz roketlerine güvendiği bir dönemde, her iki şirkete de sabit fiyatlı sözleşmeler verildi – Boeing’e 4.2 milyar dolar ve SpaceX’e 2.6 milyar dolar – yörünge karakolu.

Yüz yıllık geçmişiyle Boeing, birçok kişi tarafından kesin atış olarak kabul edilirken, o zamanlar yeni başlayan SpaceX daha az kanıtlanmıştı.

Starliner, fırlatmadan yaklaşık 24 saat sonra ISS'ye yanaşmalı ve 500 pound'dan (226 kilogram) fazla kargo teslim etmelidir.

Starliner, kalkıştan yaklaşık 24 saat sonra ISS ile rıhtıma yanaşmalı ve istasyondaki mevcut mürettebat için yiyecek, giysi ve uyku tulumu gibi erzak dahil olmak üzere 500 pounddan (226 kilogram) fazla kargo teslim etmelidir.

Gerçekte, hızla ilerleyen ve son zamanlarda dördüncü rutin ekibini araştırma platformuna gönderen SpaceX’ti; Boeing’in geliştirme gecikmeleri şirkete yüz milyonlarca dolara mal oldu.

Starliner, kalkıştan yaklaşık 24 saat sonra ISS’ye yanaşmalı ve istasyondaki mevcut mürettebat için yiyecek ve giysi ve uyku tulumu gibi erzak dahil olmak üzere 500 pounddan (226 kilogram) fazla kargo teslim etmelidir.

Tek yolcusu Rosie the Rocketeer adlı bir mankendir – II. Dünya Savaşı kampanya ikonu Rosie the Riveter’ın bir oyunudur – işi, insan astronotlarının neler deneyimleyeceğini öğrenmek için sensörleriyle uçuş verilerini toplamaktır.

OFT-2’nin başarılı olması durumunda insanlı bir gösteri görevi için seçilen ilk ekip arasında olması beklenen NASA astronotu Mike Fincke, “Rosie’yi biraz kıskanıyoruz” dedi.

Sakız damlası şeklindeki kapsül uzayda yaklaşık beş ila on gün geçirecek, daha sonra yerinden çıkacak ve dev paraşütleri kullanarak batı Amerika Birleşik Devletleri’nin çölüne inmek için Dünya’ya dönecek.

NASA, SpaceX’in bir sorunla karşılaşması durumunda, düşük Dünya yörüngesine ikinci bir sağlayıcıyı hayati bir yedek olarak görüyor.

ISS program müdür yardımcısı Dana Weigel bu hafta gazetecilere verdiği demeçte, “Bizim için gerçekten kritik bir adım ve mürettebatımızı ISS’ye ve ISS’den getirebilecek rutin olarak uçan iki mürettebatlı araca sahip olmak için ilerlemek” dedi.


Boeing’in kuşatılmış Starliner uzay aracı için üçüncü fırlatma girişimi


© 2022 AFP

Alıntı: Boeing’in Starliner uçağı, ISS’ye giderken (2022, 20 Mayıs) tahrik sorunlarıyla karşılaşıyor, 22 Mayıs 2022’de https://phys.org/news/2022-05-boeing-crew-capsule-space-station.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1