Bir ayna dünyası, fantezi ve kurguda yaygın bir mecazdır, ancak aynı zamanda bugün Uzay’ın en büyük gizemlerinden birinin cevabı olabilir. Yeni bir araştırma makalesinin arkasındaki bir grup bilim insanı, bizden görünmeyen parçacıkların “ayna dünyasının” Hubble Sabiti sorununun cevabı olabileceğini öne sürüyor. Hubble sabiti problemi, evrendeki genişleme hızının teorik değerindeki ve ölçümlerle gözlemlenen gerçek genişleme hızındaki tutarsızlığı ifade eder. Sorun, bugün olduğu gibi tüm kozmolojik modeli alt üst etmeden ikisini uzlaştırmaktır. Bunu yapmak, mevcut bilimsel modellerle olan anlaşmaları ve kozmik mikrodalga arka planı gibi Uzayda gözlemlenen fenomeni mahvedecektir.

“Temel olarak, kozmolojide yaptığımız birçok gözlemin, evreni bir bütün olarak yeniden ölçeklendirme altında doğal bir simetriye sahip olduğuna işaret ediyoruz. Bu, Evrenin genişleme hızının farklı ölçümleri arasında neden bir tutarsızlık olduğunu anlamanın bir yolunu sağlayabilir,” diyor baş araştırmacılar New Mexico Üniversitesi’nden Francis-Yan Cyr-Racine ve University of New Mexico’dan Fei Ge ve Lloyd Knox. Kaliforniya.

Gözlemleri dergide yayınlandı. kağıt Kozmolojik Gözlenebilirlerin Simetrisi, Ayna Dünya Karanlık Sektörü ve yakın zamanda Physical Review Letters’da yayınlanan Hubble Sabiti başlıklı.

“Ayna dünya fikri ilk olarak 1990’larda ortaya çıktı, ancak daha önce Hubble sabit sorununa potansiyel bir çözüm olarak tanınmamıştı. Bu, görünüşte çılgınca görünebilir, ancak bu tür ayna dünyaları, parçacık fiziğinde önemli bir problemin çözülmesine yardımcı olabileceğinden, tamamen farklı bir bağlamda geniş bir fizik literatürüne sahiptir” dedi Cyr-Racine. “Çalışmamız, ilk kez bu geniş literatürü kozmolojideki önemli bir sorunla ilişkilendirmemize izin veriyor.”

Bilim adamları, ayna dünya fikrinin yanı sıra, tutarsızlığın arkasında ölçüm hatalarının olma olasılığını da düşünmüşlerdir. Ancak, ölçüm araçları daha iyi hale geldikçe, teorik ve gözlemlenen değer arasındaki sapma yalnızca arttı ve birçok kişinin bu farklılığın nedeninin ölçüm hatalarının olmadığına inanmasına neden oldu.genel-8