Wall Street Journal’ın haberine göre Apple, bazı sözleşmeli üreticilerine Çin dışındaki üretimi artırmak istediğini söyledi.

Rapora göre, halihazırda Apple üretim yerleri olan Hindistan ve Vietnam, şirket tarafından alternatif olarak kısa listeye alınan ülkeler arasında yer alıyor.

Apple, geçen ay COVID-19 karantinalarının Çin’deki üretimi ve talebi yavaşlatması nedeniyle daha büyük arz sorunları öngördü.

Raporda, Apple’ın Çin’in katı COVID karşıtı politikasını ve kararının diğer nedenlerini belirttiği belirtildi.

Apple, WSJ’ye yorum yapmayı reddetti ve Cumartesi günü Reuters tarafından hemen ulaşılamadı.

Bu ayın başlarında, Apple tedarikçisi Foxconn, parça üreticisi için zorlu bir çeyrek tahmin etmişti. Foxconn, akıllı telefonlar da dahil olmak üzere elektronik işinin cari çeyrek gelirinin, artan enflasyon ve kilitli Çin’deki talebin soğumasının yanı sıra artan tedarik zinciri sorunları nedeniyle büyümenin yavaşlaması nedeniyle düşebileceği konusunda uyardı.

Dünyanın en büyük sözleşmeli elektronik üreticisi olan Tayvanlı firma, diğer küresel üreticiler gibi ciddi bir çip sıkıntısı ile boğuştu ve bu da büyük müşterisi Apple da dahil olmak üzere akıllı telefon üretimine zarar verdi.

Şirket, Çin’deki COVID-19 kontrollerinin, işçileri “kapalı döngü” bir sistem içinde yerinde tuttuğu için üretimi üzerinde yalnızca sınırlı bir etkisi olduğunu yinelerken, insanlar kapalı kaldığı için ülkedeki ürünlerine olan talep zarar gördü. Yavaşlama son zamanlarda yüksek enflasyon ve Ukrayna’daki savaş nedeniyle büyük piyasalarda yaşanan gerileme ile daha da kötüleşti.

© Thomson Reuters 2022
genel-8