Artan enflasyon, kırılan tedarik zincirleri ve COVID-19 pandemisinin ardından sarsılan bir teknoloji iş gücü ile akıllı bir şirket ne yapmalı? Apple’ın ne yapacağını zaten biliyoruz – kurucu Steve Jobs’un özdeyişini takip edecek, mecazi kafasını indirecek ve belirsiz zamanlarda yolunu “yenilik” yapacak.

İşler zorlaşınca…

Ile konuşmak CNN yıllar önce, İşler yaklaşımını açıkladı:

“Bunlardan birine daha önce, dot-com balonu patladığında olmuştu. Şirketimize söylediğim şey, gerilemeyi atlatmak için kendi yolumuza yatırım yapacağımızı, insanları işten çıkarmayacağımızı, İlk etapta onları Apple’a sokmak için çok büyük çaba harcadık — yapacağımız son şey onları işten çıkarmaktı. Ve fon sağlamaya devam edecektik. Aslında Ar-Ge bütçemizi artıracaktık Böylece kriz bittiğinde rakiplerimizin önünde olacaktık. Ve biz de tam olarak bunu yaptık. Ve işe yaradı. Ve bu sefer tam olarak bunu yapacağız.”

Artık Apple’ın ne yapacağını bildiğimize göre, alabileceği bazı yaklaşımların kısa bir özetini burada bulabilirsiniz.

Duvarlarla çevrili bahçeyi yeniden düşünün

Apple’ın duvarlarla çevrili bahçesi saldırı altında. Şirket bazı değişiklikler yapmak zorunda kalacak, ancak müşteri gizliliği ve müşterilerin rekabet kolaylığının üzerinde güvenliği seçme hakkı etrafında bir çizgi oluşturmaya çalışacak.

Düzenleyiciler henüz çok ikna olmuş görünmese de, argümanın çok sayıda güçlü yanı var ve tavizler verilirken tavizler verileceğinden hiç şüphem yok.

Apple, iş tekliflerini geriye kalanlar içinde çalışacak şekilde yeniden dengeleyecek. Ama savaşmadan olmaz.

Hizmetleri yeniden tasarlayın

Apple’ın hizmet gelirine yönelmesinin, iş bölümünün artık IBM’den (gelir açısından) daha büyük bir şirket olduğu anlamına geldiğini hepimiz duyduk.

Ayrıca, şirketin iPhone Yükseltme Programını bir tür tüketici odaklı Apple Hizmet olarak teklifiyle genişletmeyi planladığı konusunda ısrarlı spekülasyonlar duyduk. Buna göre, cihazlarınızı belirli bir aylık ücret karşılığında kiralarsınız, sahip olmazsınız. Buradaki fikir, Apple’ın kitinin daha fazla insan için daha erişilebilir hale gelmesi ve planın, EOL ürünleri iade edildiğinde ve tüketiciler yükseltme yaparken Apple’ın cihaz geri dönüşümünü artırmasına yardımcı olacağıdır.

Hizmetlere bu geçiş, şirketi daha esnek hale getirir ve öngörülemeyen ekonomik zorluklarla başa çıkmasına yardımcı olmak için öngörülebilir, yinelenen bir gelir sağlar.

Araştırma ve Geliştirme

Apple’ın Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) harcamaları artmaya devam ediyor. 3 milyar dolara ulaştığı 1999 ile 2012 arasında 10 kat büyüdü. Apple 2021’de harcadı Ar-Ge’ye 21,91 milyar dolar.

Yatırım sonuç üretmeye devam ediyor, iOS ve macOS iyileştirmelerinden her şey, yeni donanımlar ve AR gözlükleri ve Apple Car gibi gelecek yeni donanım aileleri bunun meyvesi. Ancak Apple, zamanının çocuğudur ve şirketin keşfedeceği şeyin bir kısmının yarının sorularını yanıtlayan çözümler olacağından eminim: Teknoloji, KSS’yi nasıl artırabilir? nasıl oluşturursun kapalı döngü üretim süreci? Peki ya artırılmış ve uzaktan sağlık hizmetleri?

Tüm bunları sağlayabilecek işlemcileri, yazılımları ve hizmetleri de unutmayın.

yenilik yapmak için işe alın

Apple’ın bildiği zaman zaman daha küçük şirketleri satın alın. Bazen bunu satın alınan kuruluşun sağladığı doğal teknolojiyi elde etmek için yaparken, diğer zamanlarda şirket, sahip oldukları uzmanlık için ekipleri işe almak için yatırım yapmayı sever.

Apple’ın hangi şirketleri satın aldığını her zaman daha sonraya (bazen çok daha sonraya kadar) bilemeyiz, ancak şu kadarını biliyoruz: Apple’ın yaklaşık 200 milyar dolar nakdi var, yani bir tür finansal kas yenilikçi firmaların satın alınması gerekirken, ekonomik istikrarsızlık, bir alıcının pazarında potansiyel satın alma hedeflerinin mevcut olduğu anlamına gelir. Nakit, başka kimsede olmadığında daha da ileri gider, çünkü VMware/Broadcom tasdik edebilir.

Neyin geldiğini ortaya çıkar

Apple, asla onaylamadığı yeni ürünler üzerinde her zaman çok ama çok sıkı çalışıyor. Şirketin yakın zamanda AR Gözlüklerinin prototiplerini müşterilerine gösterdiğini düşünüyoruz. Yönetim Kurulu üyeleri.

Şirketin Apple Car’a büyük yatırımlar yapmaya devam ettiğini de düşünüyoruz ve şu anda üretim ve tedarik zincirlerini devreye sokmak bu tür araçlar için.

Şirket sağlığı tartışmak için çok zaman harcıyor ve kablosuz enerji kaynağı, eKağıt gibi başka yerlerde araştırma yapmaya devam ettiğini biliyoruz. 6G ve gelecekteki ürün tasarımı için gerekli diğer birçok yapı taşı.

Dahil olmak üzere mevcut ürünlerdeki yinelemeleri kolayca tahmin edebiliriz. zamanla radikal yeniden tasarımlargibi tescilli teknolojilerin etkinleştirdiği yepyeni ürün ailelerini de tahmin edebiliriz. elma silikonu ve yaklaşan Apple 5G modem.

[Also read: 11 business lessons from iPod father Tony Fadell]

Gelecek için yeniden tasarlayın

Gelecek nedir? Apple’ı tanıttığında geriye bakmıyordu.dijital merkez’ yüzyılın başındaki kavram.

Bu merkez, o zamanlar geçerli olan iyimser tüketici bağımsızlık ve özerklik felsefesini yansıtıyordu; ancak yarının tüketicisinin kendini paylaşım ve kolektif sorumluluk.

Peki, bu bakış açısı için uygun paradigmalar nelerdir ve Apple (veya herhangi biri) bu felsefeyi, dün yağmaladığımız gezegen yerine yarının dünyasını yansıtmak üzere tasarlanmış yeni ürünlere nasıl eklemleyebilir?

Apple’ın bunu düşünmek için zaman harcadığını biliyoruz — sadece yaptığı işe bak. Bu taahhütlere yönelik gerici eleştirilere rağmen, araştırma, yarının tüketicilerinin bu tür şeyleri derinden önemsediğini ve istekli olacağını gösteriyor. bu değerleri paylaşmayan markaları reddetmek. Nike’ın bir pazarlama kampanyasında NFL oyun kurucu ve sivil haklar aktivisti Colin Kaepernick’i öne çıkardığında maruz kaldığı eleştiriyi bir düşünün. Eleştirmenler büyük ses getirmiş olabilir, ancak gerçek şu ki, marka etrafındaki tüketici duyarlılığı çarpıcı biçimde arttı ve satışlar %31 arttı.

Bu nedenle doğru felsefi mesajı vermek ve bunu kanıtlamak önemlidir.

Senden ne haber?

Firmanızı yarının dönüştürülmüş gerçekliğinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde nasıl konumlandırabilirsiniz? Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi nasıl yeniden düşünebilir ve yeniden tasarlayabilirsiniz? İş teknolojiye gelince, en azından Jobs, söylediğinde bir yaklaşımın ipucunu bırakmış olabilir. CNN:

“İşler oldukça yavaş oluyor, biliyorsun. Olurlar. Bu teknoloji dalgaları, onları olmadan çok önce görebilirsin ve sadece hangilerinde sörf yapacağını akıllıca seçmelisin. Akıllıca seçersen, o zaman yapabilirsin. çok fazla enerji harcayın, ancak akıllıca seçerseniz, aslında oldukça yavaş gelişir. Yıllar alır. En büyük içgörülerimizden biri [years ago] Birincil teknolojiye sahip olmadığımız veya kontrol etmediğimiz herhangi bir işe girmek istemememizdi çünkü başınızı size teslim edeceksiniz.”

Daha iyi bir yarın için geriye değil ileriye bakın, ancak her zaman faydalı bir rehber olan tarihi ihmal etmeyin.

lütfen beni takip et heyecanya da bana katıl AppleHolic’in barı ve ızgarası ve elma tartışmaları MeWe’deki gruplar.

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.

genel-13