Apple’ın, tedarikçilerini çeşitlendirerek Samsung Display ve LG Display’e olan bağımlılığını azaltmak istediği bildiriliyor.

Çinli ekran üreticisi Beijing Oriental Electronics (BOE) ile anlaşma yaptı Elma için OLED panelleri tedarik etmek iPhone 14 seri. Ancak medya raporları, 2022 iPhone’lar için yaklaşık 30 milyon OLED ekran sırasını kaybedebileceğini söylüyor.

Güney Koreli yayın Elec, şirketin henüz Apple’dan onay almadığını bildirdi. iPhone 14’ün ekranları ve 2022 iPhone’lar için yaklaşık 30 milyon OLED ekran sırasını kaybedebilir.

Bunun nedeni, BOE’nin bu yılın başlarında verim oranını artırmak için iPhone 13’ün OLED panellerinin devre genişliğinin tasarımını tek taraflı olarak değiştirmesi ve bunun da Apple’ın The Elec’e atıfta bulunarak BOE’nin panel üretimini durdurmasını istemesiyle sonuçlanmasıydı.

iPhone 13’ün OLED panellerinin BOE tarafından üretimi Şubat ayından bu yana durduruldu ve The Elec, ekran üreticisinin, tasarım değişikliklerinin tek taraflı olarak yapılmasının arkasındaki nedeni açıklamak için birkaç çalışanın katıldığı C düzeyinde bir yöneticiyi Apple’ın genel merkezine bile gönderdiğini bildirdi.

BOE ayrıca Cupertino merkezli teknoloji devinden iPhone 14 için OLED panellerin üretimini onaylamasını istedi, ancak “Apple’dan net bir yanıt almadı”.

Raporda, Apple’ın tedarikçilerini çeşitlendirerek ve pazarlık pozisyonu alarak Samsung Display ve LG Display’e olan bağımlılığını azaltmak istediği bildiriliyor.

Ancak şirketin BOE’den iPhone 13 OLED ekranlarının üretimini durdurmasını istediği ve iPhone 14 için OLED panellerin üretimini henüz onaylamadığı söylendiğinden, Samsung Display ve LG Display büyük olasılıkla bu 30 milyon panel için sipariş alacak. BOE tarafından üretilmesi gerekiyordu, diye ekledi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9