ABD’nin Çin’den ABD’ye gönderilen ürünlere ithalat vergileri uyguladığı Çin ile ticaret savaşının zirvesi sırasında Apple, üretimi Çin’den Hindistan ve Vietnam’a taşımayı düşündü. Buna göre Wall Street JournalApple, böyle bir hamle yapmak için sözleşmeli üreticileriyle temasa geçti. Bu sefer mesele bir ticaret savaşı değil, Apple’ın ürünlerini monte ettiği yeri çeşitlendirme girişimi.

Apple’ın Çin’deki üretimini çeşitlendirmesi gerekiyor

Salgın, Apple’ı bu planları beklemeye almaya zorladı. Şanghay’da sokağa çıkma kısıtlamaları yaşanırken, COVID’in yeniden ortaya çıkması Apple’a üretimi coğrafi olarak çeşitlendirmesi gerektiğini açıkça gösterdi. Apple’ın bazı ürünleri halihazırda Hindistan ve Vietnam’da üretiliyor. Apple, bu gelişmekte olan ülkede (aynı zamanda dünya çapında ikinci en büyük akıllı telefon pazarı olan) cep telefonlarının fiyatlarını tüketicilerin ulaşamayacağı bir ithalat vergisinden kaçmak için Hindistan’da eski iPhone modellerini üretti.

Hindistan’da Foxconn tarafından gerçekleştirilen bu üretim, Başbakan Narendra Modi’nin yurtiçinde üretilen ürünlerin üretimini artırmak için tasarlanan Make in India girişimiyle birlikte yurtiçi satışlar için iPhone birimleri üretiyor. Apple, Hindistan’daki ilk mağazasını bu yıl 15 Ağustos’ta Mumbai’de açmayı planlıyor ve ikinci mağaza Delhi için ve üçüncü mağaza Bengaluru için planlanıyor. O tarih, 15 Ağustos, aynı zamanda ülkede Bağımsızlık Günü.

Çin’deki üretimi azaltmak Apple’ın bu kadar çok jeopolitik riske sahip bir ülkeye olan bağımlılığını azaltacak olsa da Apple’ın sorunu, Apple’ın devasa siparişlerini yalnızca Çin’in karşılayabilmesidir. Talep edilen kalite ve miktarda tedarik sağlayabilecek bir tedarik zinciri bulmanın yanı sıra, Apple, diğer üretim merkezlerinin de deneyimli ve ucuz işgücüne sahip olması gerekiyor.

Şu anda, Apple ürünlerinin %90’ı Çin’de üretiliyor ve bu, Apple’ın her zaman hayatta kalamayacağına dair bir risk. Ne de olsa hükümet komünist ve Çin ile ABD arasındaki savaşlar konusunda endişeler var Apple’ın burada yapmaya karar verdiği şey, genellikle Apple’dan ipuçları alan diğer birçok büyük Batılı üretici için önemli olacak. Geçen ay Apple CEO’su Tim Cook, “Tedarik zincirimiz gerçekten küresel ve bu nedenle ürünler her yerde üretiliyor. Optimizasyona bakmaya devam ediyoruz” dedi.

Apple’ın boyutu ve gücü, tedarik zincirine belirli taleplerde bulunmasına izin veriyor.

Apple, büyüklüğü nedeniyle tedarik zincirine talepte bulunabilecek ve istediğini alabilecek konumdadır. Apple, müteahhitlerine, bilenlere göre fabrikaları tam olarak nereye inşa etmelerini istediğini söylüyor. TF International analisti Ming-Chi Kuo sık sık yaklaşan Apple donanım ve yazılımından bahseder, ancak Apple’ın tedarik zinciri tartışmalarındaki etkisi hakkında söyleyecek bir şeyleri var. Kuo, “Yalnızca Apple gibi bir şirket bu tür tedarik zinciri değişiklikleri için baskı yapabilir” diyor.

Yine de Apple’ın tedarik zincirinin tepesinde Çin’in yerini alan herhangi bir ülke görmek zor. Ülke, yalnızca iyi eğitimli değil, aynı zamanda ABD’ye kıyasla ucuz işgücü olan bir iş gücüne sahip. Ayrıca Apple’ın parça tedarikçileri ağına da yakın. Ayrıca, Çin’deki satışların bazı ürünleri için küresel gelirin %20’sini oluşturduğu düşünüldüğünde, üretimi Çin’de tutmak Apple için büyük bir avantaj.

Örneğin, yılın başında Cook, Apple’ın kentsel Çin’de en çok satan dört telefondan sorumlu olduğunu belirtti. Aynı dönemde, Apple’ın tedarik zincirinde yer alan bir endüstri yöneticisi şunları söyledi: “İç pazarın büyüklüğü ve üretim için köklü ekosistemi göz önüne alındığında, Çin paketin başında kalacak ve daha fazla katma değerli iş yapacaktı. Apple gibi şirketler.” Diğer bir deyişle, tüm konuşmalara rağmen Apple’ın tedarik zincirinin tepesinde herhangi bir değişiklik beklemeyin.telefon-1