AMD ürünlerini kullanan hız aşırtma meraklıları için işler kolaylaşmak üzere olabilir. patent başvurusunda bulundu otomatik hız aşırtma aracı için.

Araç piyasaya çıkarsa, yeni AMD Ryzen 7000 platformunda bellek hız aşırtmasını eskisinden çok daha kolay hale getirebilir.

Dinamik rastgele erişimli bellek (DRAM) hız aşırtması yeni bir fikir değil, aynı zamanda her bilgisayar tutkununun uğraştığı bir şey değil. PC’nizin sınırlarını ve ötesine zorlamak istiyorsanız, zaman, zamanlamaların ve frekansların titiz bir şekilde ele alınması ve biraz cesaret gerektirir. İşleri kolaylaştırmak için Intel, kullanıcıların belirli ayarlarda uyumlu bellek modüllerini hız aşırtmasına yardımcı olan bir araç olan eXtreme Bellek Profillerini (XMP) tanıttı.

Intel XMP kullanışlı bir araç olmasına rağmen, dikkatli olma eğilimindedir, bu da meraklıların bellek hız aşırtmasını otomatik olmayan diğer yollarla değiştirmeye devam ettiği anlamına gelir. Ancak AMD, hem deneyimli hız aşırtmacıları hem de bellek ayarlarında daha tutucu olmak isteyenleri tatmin edebilecek bir orta yol üzerinde çalışıyor gibi görünüyor.

AMD’nin yeni patentli aracı, bellek modüllerinin ve işlemcilerinin performansına benzer şekilde ince ayar yapmak isteyen orta düzey kullanıcıları hedefliyor gibi görünüyor – hepsi de her küçük şeyi yorulmadan ayarlamak zorunda kalmadan. Ek olarak, JEDEC standart ayarlarına sahip daha ucuz bellek modüllerine sahip kullanıcıların mümkün olduğunca hız aşırtmasına izin vermelidir. En iyi RAM’lerden bazılarına sahip olanlar bile, üst düzey seçeneklerini daha kolay bir şekilde yeni performans seviyelerine taşıyabilmelidir.

AMD’nin bellek hız aşırtma patentinden bir alıntı şöyledir: “Bellek modüllerinin ayarları, satıcı profillerine veya kullanıcı girişi özelliklerine göre yapılandırılabilir. Bu profiller genellikle bir kullanıcı sisteminden farklı sistem konfigürasyonları kullanılarak oluşturulur ve test edilir. Ek olarak, kullanıcı girişi özellikleri, bu farklı sistem konfigürasyonları kullanılarak belirlenen ve test edilen marjlar kullanılarak kısıtlanabilir.”

Bir PC içinde Corsair DDR5 RAM.
korsan

Yazılımın çalışma şekli, bir frekans ayarı seçmekten onu test etmeye kadar birkaç farklı temeli kapsar. Test sürecinde her şeyin yolunda gitmesi koşuluyla, AMD’nin aracı, tüm kararlılık kontrollerinden geçen en faydalı zamanlama ayarlarını seçmelidir. Ardından, tüm bu ayarları ileride kullanmak üzere kaydetmek için bir profil oluşturulacak ve son olarak, yürürlüğe girmesi için yüklenecektir. Patentli araç, voltajları değiştirmiyor gibi görünüyor; bu, bunun, kullanıcıların yine de kendilerinin çözmesi gerekebilecek bir şey olduğunu ima ediyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, patent yeni araç için olası bir çıkış tarihinden bahsetmiyor. Bununla birlikte, AMD’nin yeni AMD Ryzen 7000 işlemcilerde hız aşırtma ile ilgili önceki açıklamaları göz önüne alındığında, bu aracın sonbaharda yeni CPU’lar piyasaya çıktığında planın bir parçası olması çok muhtemel. AMD, yeni nesil işlemcilerinin Intel’in mevcut en iyi işlemcilerinden %31’e kadar daha hızlı olabileceğini söyledi.


genel-19