Flört uygulaması devi Match Group (Tinder, Meetic, OKCupid, vb.) ilan edildi Cuma günü, Play Store operatörünün grubun kullanıcılara geçici olarak alternatif ödeme sistemleri sunmasına izin vereceğini kabul etmesi üzerine Google’a karşı geçici bir kısıtlama emri talebini geri çekti.

Birkaç yıldır Match Group, hizmetlerinin kullanıcılarına Google’ı memnun etmeyen kendi ödeme çözümünü sundu. Mayıs başında, Maç Google’a dava açtı 1’den önce uygulamalarını Play Store’dan kaldırması gerektiği konusunda bilgilendirildikten sonraer Haziran, çünkü flört uygulaması sahibi, Google’ın geliştirici dağıtım sözleşmesinin gerektirdiği gibi satışlarının %30’unu paylaşmayı reddetti.

Match, yasal eyleminin “son çare tedbiri” olduğunu söylemeye devam etti. Deneme tarihi şu anda Nisan 2023 olarak belirlendi.

Google Rehine

Kaliforniya’daki ABD Bölge Mahkemesi’nde açılan dava, Google’ın belirli uygulama geliştiricilerinin ödemeleri işlemek için Google Play Faturalandırma’yı kullanmasını gerektiren yetkisini ihlal ettiğini iddia ediyor.

Match, yaptığı açıklamada, geçici anlaşmanın bir parçası olarak, Android dışındaki Android işletim sistemindeki faturalandırma işlemleri için Google’a ödeme yapmak yerine, bir emanet hesabına 40 milyon dolara kadar koyacağını da ekliyor.

Match grubu, son on yılda Google’ın uygulama geliştiricilerini “sömürmek” için “yem ve taktik değiştir” kullandığını söylüyor. Grup, Google’ın, rakiplerine pazara girmemeleri için ödeme yaparak geliştiricileri desteklediğini yanıltıcı bir şekilde iddia ettiğini ekliyor. “10 yıl önce Match Group, Google’ın bir ortağıydı. Artık rehineyiz,” dedi Match Group mahkemede. “Google, Google Play’i Android uygulamaları için tek geçerli pazar yeri yaptı (…) ancak bu onun için yeterli değil. Ayrıca, Android’de uygulama içi ödeme işlemleri için çok daha kazançlı pazarı kontrol etmek istiyor. »

Google geri adım attı

Google’ın sahip olduğu misillemeTinder sahibi tarafından yayınlanan ifadenin “yanıltıcı” olduğunu ve “duruşmada olanları yanlış yansıttığını” söyledi.

Play Store operatörü, grubun “10’dan fazla uygulamasında faturalandırma sistemini başarıyla kullandığını” ve “Google faturalandırma yoluyla 50’den fazla ülkede yüz milyonlarca tüketici geliri elde ettiğini” belirtiyor. Geçen yıl oynayın.

Google, flört uygulamalarının yayıncısının dağıtım sözleşmesi kapsamında geliştiricilere yönelik yükümlülüklerini yerine getirmediği ve “Google Play’in kullanıcılar için güvenilir bir hedef olarak kalmasını sağlamak” gerekçesiyle Match grubuna dava açacağını da ekliyor.

pilot proje

Apple ve Google, uygulama mağazaları için ödeme sistemleri söz konusu olduğunda dünya çapında inceleme altında. Gerçekten de birçok düzenleyici, iki devin uygulama mağazaları ve mobil işletim sistemleri alanındaki rekabeti engellediğine inanıyor.

Geçen Mart ayında Google, Spotify ile “az sayıda katılımcı geliştiricinin” Google Play mağaza ödeme sisteminin yanı sıra alternatif bir ödeme seçeneği sunmasına izin veren bir pilot proje duyurdu. Spotify’ı Google Play Store’dan indiren kullanıcılar, Spotify’ın ödeme sistemi veya Google Play’in faturalandırma sistemi ile ödeme yapma seçeneğine sahip olacak.

Kaynak: ZDNet.comgenel-15