Küresel harcamalar çok erişimli uç bilgi işlem (MECPazartesi günü yayınlanan yeni bir rapora göre, bu yıl 8,8 milyar dolardan 2027 yılına kadar 22,7 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Buna göre Ardıç Araştırması, yüzde 260’lık bu büyüme, şirket içi makine öğrenimi ve düşük gecikmeli bağlantı gereksinimlerinin artmasından kaynaklanacak; 5G teknolojisi ile etkinleştirildi.

MEC, son kullanıcılara daha düşük gecikme süresi ve daha hızlı işlem sağlamak için işlem gücünü ve dijital içeriği mobil ağ kenarlarına taşıyan bir ağ mimarisidir.

Rapor, AWS gibi çevik teknoloji şirketleriyle operatör ortaklıklarının, IBM ve MicrosoftMEC düğümü dağıtımlarının büyümesinin sağlanmasında önemli olacaktır.

2027 yılına kadar 3.4 milyondan fazla MEC düğümü konuşlandırılacak; 2022’de 1 milyonun altına yükseldi.

Raporda, “1.6 milyardan fazla mobil kullanıcı, 2022’de yalnızca 390 milyon olan MEC düğümleri tarafından desteklenen hizmetlere 2027 yılına kadar erişebilecek” dedi.

Ayrıca, mobil bulut bilişimin önümüzdeki beş yıl içinde mobil kullanıcılar arasında oldukça değerli bir MEC hizmeti olması bekleniyor.

Raporda, “İşlem gücünü MEC düğümleri aracılığıyla buluta geçirerek, kullanıcılar daha hızlı işlem gücünden ve daha küçük form faktörlerine sahip cihazlardan yararlanacak” dedi.

Otonom araçları ve akıllı şehirleri, artan MEC dağıtımlarının ana yararlanıcıları olarak belirledi.

Bu, hücresel verilerin seyahat etmesi gereken fiziksel mesafeyi azaltarak ağ yükünü azaltacaktır.

Ayrıca rapor, video akışı, bulut oyunları ve sürükleyici gerçeklik dahil olmak üzere dijital içeriğin tesliminin MEC düğümlerinin coğrafi yakınlığından yararlanacağını ve video önbelleğe alma ve hesaplama yükünü iyileştirerek değer teklifini artıracağını söyledi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9