Solar Orbiter uzay aracı, bu yıl Mart ayında bugüne kadar güneşe en yakın uçuşunu yaptığında, yıldızımız hakkında öğrenebileceğimiz çok miktarda veri topladı. Görevi NASA ile işbirliği içinde yürüten Avrupa Uzay Ajansı, bu verilerin ön analizinden bugüne kadar çekilen güneşin güney kutbunun en yüksek çözünürlüklü görüntüsü de dahil olmak üzere bir dizi materyal paylaştı:

Bu görüntü Solar Orbiter’ın Extreme Ultraviolet Imager (EUI) cihazı tarafından 30 Mart 2022’de, uzay aracı şimdiye kadar güneşe en yakın noktasını geçtiği sırada çekildi. Güneşin kutupları, görülmesi zor olduğu için nadiren incelenmiştir, ancak bunlar güneşin manyetik alanını anlamak için çok önemli olabilir.

EUI tarafından yakalanan 1 milyon santigrat derece sıcaklıktaki sıcak gaz döngüleri ve onları şekillendiren manyetik alanlar arasındaki ilişki gibi, güneşin faaliyetlerinin diğer yönleri de ortaya çıkıyor. “Daha önce hiç kimse koronanın ayrıntılarını bu kadar ayrıntılı görmemişti, bu yüzden ne zaman bir görüntü alsak, ilk defa bu kadar ölçekte bir şey görüyoruz. Ve bu gerçekten büyüleyici,” dedi EUI aracının baş araştırmacısı David Berghmans. video ESA tarafından yayınlandı.

Solar Orbiter’ın EUI cihazı tarafından kaydedilen güneş aktivitesi. ESA ve NASA/Solar Orbiter/EUI ve PHI Ekipleri

Gaz döngülerini gösteren bu görüntü, manyetik aktiviteyi kaydeden Polarimetrik ve Helioseismik Görüntüleyici (PHI) cihazından alınan verilerle aynı anda yakalandı. Araştırmacılar, ikisini karşılaştırarak, güneş yüzeyindeki fotosfer adı verilen manyetik aktivitenin, gazı yüzeyden ve uzaydan çok uzaklara ulaşan halkalara nasıl yönlendirdiğini görebilirler.

Bu, güneşten dışarı akan sıcak plazma gönderildiğinde, parlamalar ve koronal kütle püskürmeleri gibi dramatik güneş olaylarının altında yatan süreçtir. Bunun da, uzay havası adı verilen bir fenomende güneş sistemi boyunca etkileri vardır. Araştırmacılar, Solar Orbiter verilerinin yalnızca güneşi anlamak için değil, aynı zamanda bu uzay havasını tahmin etmek için kullanılabileceğini umuyorlar.

Proje bilimcisi Daniel Müller videoda “Solar Orbiter temelde bir araştırma görevidir, ancak nihayetinde uzay havasını tahmin edebilmek istiyoruz” dedi. “Bunlar, GPS uyduları veya elektrik şebekeleri gibi, Dünya üzerindeki yüksek teknoloji kurulumları üzerinde etkisi olabilecek enerjik olaylardır. Gelecekte güneş aktivitesine dayalı jeomanyetik fırtınaları tahmin edebileceğimizden emin olmak istiyoruz. Ve bunun için gerçekten güneşin sıcaklığını alıp güneş rüzgarını ölçmemiz ve ikisini birleştirmemiz gerekiyor.”


genel-19